بهمن 16, 1398 09:31 Asia/Tehran [Updated: آبان 05, 1399 14:00 Asia/Tehran]
  • آواره شدن صدها هزار نفر براثر جنگ و درگیری در افغانستان

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اعلام کرد، حدود 600 هزار نفر از مردم این کشور در یک سال اخیر براثر تشدید جنگ و درگیری آواره شده اند.

به گزارش پارس تودی، «سید حسین عالمی بلخی» روز سه شنبه در نشست خبری در کابل گفت: از مجموع آوارگان جنگ و درگیری در افغانستان، نود وپنج هزار خانواده به کمک نیاز دارند.

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان تصریح کرد، آوارگان افغان معمولا در چادرها، خانه های مخروبه و نیمه کاره در سرمای زمستان زندگی می کنند.

عالمی بلخی افزود، در پنج سال گذشته چهار میلیون آواره افغان به کشورشان بازگشته اند و چهار میلیون نفر دیگر هم از مناطق مسکونی خود به دلایل مختلف آواره شدند که بیشتر آنها آسیب پذیر هستند.

 کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از افزایش دو برابری تلفات غیرنظامیان براثر انفجار انواع مختلف مین و بمب در سال 2019 در مقایسه با سال 2018 خبر داد.

«نعیم نظری» معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان روزسه شنبه در نشستی خبری با انتشار گزارش سالانه این کمیسیون درباره تلفات غیرنظامیان افغان اعلام کرد، در سال 2019 سه هزار و 136 غیرنظامی براثر انفجار انواع مختلف مین و بمب در افغانستان کشته و زخمی شدند که این میزان در مقایسه با سال 2018، حدود دو برابر افزایش یافته است.

نعیم نظری گفت: از این تعداد 803 نفر کشته و دو هزار و 333 نفر نیز زخمی شدند.

براساس این گزارش، در 10 سال اخیر حدود 29 هزار غیرنظامی افغان براثر جنگ و ناامنی کشته و 57 هزار و 800 غیر نظامی دیگر زخمی شده اند.

افزایش ناامنی و فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان درحالی است که آمریکا و متحدانش از سال 2001 به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در افغانستان در این کشور حضور دارند.

بر اساس اعلام مقامات کابل، حضور آمریکایی ها در افغانستان تنها موجب افزایش ناامنی، تروریسم و تولید مواد مخدر در این کشور شده است. 

در خبری دیگر، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از تسلیم شدن حدود 400 نفر از اعضای گروه طالبان به نیروهای دولتی خبر داد.

«فواد امان» روز سه شنبه اعلام کرد، 59 نفر از اعضای گروه طالبان از جمله سه سرکرده این گروه در شهرستان های شهرک و چشت شریف از توابع ولایات "غور" و "هرات" به نیروهای دولت افغانستان تسلیم شدند.

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان افزود، با تسلیم شدن این افراد، شمار اعضای گروه طالبان تسلیم شده در چند هفته اخیر در این دو ولایت به 400 نفر افزایش یافت.

درعملیات بیش از یک ماه گذشته ارتش افغانستان در ولایت غور، سه فرمانده طالبان به همراه دویست نفر از نیروهای تحت امرشان با سلاح های سبک و سنگین به دولت افغانستان پیوسته اند.

این درحالی است که مسئولان هرات در ماههای اخیر نسبت به تحرکات گروههای تروریستی ازجمله داعش در این ولایت ابرازنگرانی کرده اند.

138/116

بیشتربخوانید:

کشته شدن 5 کودک افغان بر اثر انفجار مین

تسلیم فرمانده ارشد طالبان به پلیس افغانستان

کلیدواژه

کامنت