بهمن 30, 1398 16:28 Asia/Tehran [Updated: مهر 29, 1399 14:47 Asia/Tehran]
  • درخواست گوترش از هند برای همراهی با سازمان ملل درخصوص مسئله کشمیر

دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان سفر سه روزه اش به پاکستان، با اشاره به موضوع کشمیر، از دولت هند خواست به رای سازمان ملل در این زمینه احترام بگذارد.

به گزارش پارس تودی، «آنتونیو گوترش» روز چهارشنبه گفت: هند و پاکستان باید به رای سازمان ملل و شورای امنیت در مورد مسئله کشمیر عمل کنند و به مردم این منطقه حق تعیین سرنوشت خودشان را بدهند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین با اشاره به موضوع افغانستان افزود، امیدوارم تلاش ها برای برقراری صلح در افغانستان هرچه سریع تر به نتیجه نهایی برسد.

درخواست گوترش از هند درخصوص کشمیر درشرایطی عنوان می شود که دو روز قبل وزارت خارجه هند پیشنهاد سازمان ملل برای میانجی گری درخصوص حل مسئله کشمیر تحت کنترل دهلی نو را رد کرد.

دبیرکل سازمان ملل روزیکشنبه شانزدهم فوریه با ابرازنگرانی از تشدید تنش‌ها میان پاکستان و هند در یک سال گذشته برسر کشمیر، از طرفین خواست با حداکثر خویشتنداری، دیپلماسی و مذاکره را برای حل اختلافات مقدم بشمارند.

هند پیش از این نیز با پیشنهاد میانجیگری سازمان ملل درخصوص مسئله  کشمیر  مخالفت کرده، اما درمقابل پاکستان تاکنون چند بار در مجامع بین المللی مساله این منطقه را مطرح کرده است.

بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قراردارد. هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمام کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد است. 

هند و پاکستان در سال 2003 توافق آتش‌بس در خط کنترل کشمیر را امضاء  کردند، اما از آن زمان هر دو کشور بارها آن را نقض کرده‌اند.

مردم کشمیر، اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره برگزاری همه پرسی برای تعیین وضعیت این منطقه را خواستار هستند، اما دولت هند همواره با این اقدام مخالفت می کند.

116

بیشتر بخوانید:

مخالفت هند با پیشنهاد سازمان ملل برای میانجی گری درباره کشمیر

 

کلیدواژه

کامنت