فروردین 06, 1399 13:10 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تاکید

پارس تودی- رئیس جمهور افغانستان بر لزوم برقراری آتش بس با گروه طالبان تاکید کرد.

"محمد اشرف غنی" از گروه طالبان خواست که برای برقراری صلح و مبارزه با ویروس کرونا، آتش بس اعلام کند، در غیر این صورت اگر بر اثر گسترش ویروس کرونا فاجعه ای در افغانستان رخ دهد، مسئول آن طالبان و کشورهای حامی آنها خواهند بود.

رئیس جمهور افغانستان، برقراری صلح در این کشور را خواست همه مردم افغانستان دانست و افزود، کسانی که با صلح مخالفند در حقیقت در کشتار مردم این کشور تاکید دارند.

درخواست اشرف غنی از گروه طالبان برای برقراری آتش بس در افغانستان علاوه بر پایان جنگ ناشی از ضرورت های ملی برای مبارزه با ویروس کرونا در این کشور است.

برقراری آتش بس پس از امضای توافقنامه صلح بین آمریکا و طالبان در 29 فوریه در دوحه پایتخت قطر بیش از پیش به یک مطالبه ملی در افغانستان تبدیل شده است و ملت و دولت افغانستان با توجه به تعهد این گروه برای کاهش خشونت ها در افغانستان خواستار اجرای کامل و متعهدانه آن هستند.

برغم وجود تعهد برای کاهش خشونت در افغانستان در توافق دوحه که طالبان آنرا پیذیرفته اند، اما این گروه همچنان بر ادامه جنگ و خشونت تاکید دارد که تداوم حملات طالبان در ولایات مختلف از جمله در زابل و کاپیسا در حدود سه هفته اخیر، مصایقی آشکار از نقض توافق صلح توسط آنان است.

علت طرح مجدد درخواست برای برقراری آتش بس در افغانستان از سوی طالبان به شرایط بهداشتی پس از ورود ویروس کرونا به این کشورمرتبط است که  موجب نگرانی مردم و دولت افغانستان شده است.

گزارش های منتشر شده در رسانه های افغانستان نشان می دهند که دستکم ده‌ها نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند که ضریب بالای انتشار و شیوع این ویروس سبب شده تا نهادهای حوزه بهداشت و سلامت افغانستان درباره تاثیر این بیماری بر بروز یک بحران بزرگ بهداشتی هشدار بدهند.

به خصوص آنکه وزارت بهداشت افغانستان پیش بینی کرده اگر اقدامات لازم پیشگیرانه در این کشور صورت نگیرد، ممکن است صدها هزار نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند.

با توجه به فقدان امکانات لازم درمانی و بهداشتی در شهرهای کوچک و دور افتاده در افغانستان و دشوار بودن تامین اقلام بهداشتی برای همه مردم این کشور، نگرانی ها از گسترش فزاینده کرونا در افغانستان بشدت افزایش یافته است.

در شرایطی که لازم است کارکنان وزارت بهداشت افغانستان و نمایندگان نهادهای بین المللی به همه مناطق این کشور برای اجرای تدابیر پیشگیرانه بهداشتی دسترسی لازم داشته باشند، وجود جنگ و خشونت طلبی طالبان بزرگترین مانع بر سر راه مقابله فراگیر با ویروس کرونا و ارائه آموزش و توزیع اقلام بهداشتی در بین مردم است.

در چنین شرایطی است که محمد اشرف غنی از طالبان خواسته برای پایان جنگ و فراهم کردن زمینه های لازم برای مقابله با کرونا در افغانستان، در این کشور آتش بس برقرار کند.

در روزهای اخیر خبری در رسانه های افغانستان به نقل از طالبان مبنی بر درخواست این گروه برای کمک جامعه جهانی و نهادهای بهداشتی بین المللی برای کمک به ویروس کرونا منتشر شد که می تواند نقطه ای امیدوار کننده برای دولت و ملت افغانستان در خصوص همراهی طالبان برای اجرای اقدامات لازم پیشگیرانه و درمانی در این زمینه باشد.        

نویسنده: محمدرضا عسگری

139/117

بیشتر بخوانید:

ثبات و صلح افغانستان در گرو تشکیل دولتی فراگیر/تحلیل

برقراری اولین تماس ویدیویی نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان/ تحلیل

موضع اشرف غنی درباره اقدامات طالبان در به خطر انداختن صلح/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت