مرداد 20, 1399 17:51 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 13:47 Asia/Tehran]
  • ادامه حملات نظامی ترکیه به شمال عراق

ایران پرس: با وجود مخالفت‌های دولت و مردم عراق، حملات ارتش ترکیه به شمال آن کشور همچنان ادامه دارد.  

محمد علی طالبی- در ادامه این حملات که طی روزهای اخیر تشدید شده است، شماری از طرفین کشته شده و خسارت هایی به اماکن مسکونی و دولتی عراق وارد شده است.

طی روزهای اخیر، هواپیماهای ترکیه به بهانه حضور نیروهای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) مناطقی را درسلیمانیه عراق بمباران کردند.  

ترکیه ازسال گذشته میلادی سلسله عملیاتی را با عنوان "پنجه" درشمال عراق آغاز کرده است.

آنکارا، هدف ازاین عملیات را مقابله با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) اعلام کرده است.

انجام عملیات نظامیان ترکیه درکشور همسایه درحالی در دستور کار مقام های آنکارا قرار گرفته است که مقام های بغداد بارها به نقض حاکمیت عراق ازسوی ترکیه اعتراض کرده اند.

در راستای اعتراض به حملات مکرر ارتش ترکیه به خاک عراق، وزارت امور خارجه این کشور، چندین بار "فاتح ییلدز" سفیر ترکیه در بغداد را احضار کرده است.

با وجود اعتراض‌های مکرر بغداد، عملیات ارتش ترکیه همچنان درشمال عراق ادامه دارد.

تردیدی نیست که وجود اختلاف میان منطقه کردستان عراق با دولت مرکزی بغداد، زمینه های سوءاستفاده بیگانگان را ازعراق فراهم کرده است.

درهمین ارتباط، "کاطع الرکابی" عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق و صاحب‌نظر عرب در امور سیاسی در گفتگو با پایگاه خبری "المعلومه" به تحرکات اخیر ترکیه دراراضی عراق واکنش نشان داد و این تحرکات را درچارچوب تلاش آنکارا برای احیای میراث امپراتوری عثمانی توصیف کرد.

این سیاستمدار عراقی همچنین تصریح کرد: "تا زمانی که میان بغداد و اربیل هماهنگی و برنامه‌ریزی وجود نداشته باشد، بمباران‌های ترکیه علیه روستاها و مناطق مختلف منطقه کردستان متوقف نخواهد شد، زیرا آنکارا از اختلاف نظر میان بغداد و اربیل استفاده می‌کند و ادعا می‌کند که مجاز است در عمق خاک عراق با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) بجنگد. امری که هیچ توجیه منطقه‌ای و بین‌المللی ندارد و خلاف قوانین بین المللی و حسن همجواری است." 

عملیات های مختلف ارتش ترکیه در شمال عراق

ارتش ترکیه  از روز 14 ژوئن سال 2019 میلادی، عملیات گسترده ای را با عنوان "پنجه عقاب" و سه روز بعد عملیات موسوم به "پنجه ببر" را درشمال عراق، با هدف نابودی عناصر حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده است.

این اقدام آنکارا با اعتراض شدید بغداد و مقام های مسوول عراقی مواجه شده است. بغداد بارها حملات و ورود نیروهای نظامی ترکیه به مناطق شمالی عراق را مصداق نقض تمامیت ارضی این کشور قلمداد و آن را محکوم کرده است.

با وجود این، ترکیه بی‌توجه به این اعتراض‌ها به نقض حاکمیت عراق تاکید دارد که به عملیات نظامی در این کشور همسایه ادامه دهد.

در عین حال، برغم برخی اظهارات مقام های ترکیه مبنی بر نداشتن چشم طمع به عراق، به نظر می رسد آنکارا درصدد احداث پایگاه نظامی در اراضی این کشور همسایه است.

بدیهی است که احداث پایگاه های نظامی به معنای حضور طولانی مدت و داشتن چشم طمع به اراضی کشور همسایه است. در حال حاضر، ترکیه بیش از 10 پایگاه نظامی موقت در اراضی عراق ایجاد کرده است.

در مجموع باید گفت، تجاوز نظامیان ترکیه به اراضی کشور همسایه یعنی عراق در آینده تبعات منفی و غیرقابل پیش بینی برای دولت و مردم ترکیه خواهد داشت.

بدیهی است که تحرکات ترکیه درکشورهای همسایه بویژه عراق، عواقب منفی فراوانی دارد و بدون شک، در آینده عوارض منفی در روابط دوکشور همسایه در پی خواهد داشت. با توجه به اعتراض های دولت و مردم عراق، مقام های ترکیه از هم اکنون می بایست در انتظار واکنش های کشور همسایه باشند. 

بیشتر بخوانید:

اعتراض بغداد به ادامه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق/تحلیل

ادامه ماجراجویی های ارتش ترکیه در شمال عراق/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت