مرداد 07, 1400 21:13 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1400 15:48 Asia/Tehran]
  • برگزاری همایش «نقش غدیرخم در گسترش تمدن اسلامی» در باکو

همایش بزرگداشت «عید غدیرخم، روز امامت و ولایت» با عنوان «نقش غدیرخم در گسترش تمدن اسلامی» با حضور دوستداران اهل بیت (ع) در محل سالن اجتماعات «خانه فرهنگ شهریار» رایزنی فرهنگی ایران در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد .

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در ابتدای این همایش «قربانعلی پورمرجان» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو طی سخنانی ضمن تبریک این عید با سعادت، واقعه غدیرخم را یکی از مهمترین وقایع تاریخ اسلام برشمرد که نقش بسزایی در گسترش تمدن اسلامی داشته است.

رایزن فرهنگی ایران ضمن تشریح آیه «تبلیغ» و آیه «اکمال» گفت: حادثه غدیر و آنچه در آن اتفاق افتاد، نشان دهنده ریشه الهی داشتن ولایت امیر مومنان علی (ع) است و کامل شدن دین  و به نتیجه رسیدن نبوت پیامبر اکرم (ص) به آن بستگی دارد.

پورمرجان افزود: بنیان تمدن اسلامی توسط پیامبر اکرم (ص) و علی (ع) نهاده شد و این موجب فخر جهان اسلام است که چنین شخصیتی در بنیانگذاری تمدن آنها نقش اصلی را ایفا کردند. شخصیتی که پیامبر اکرم (ص) وی را دروازه علم نامید و در همه علوم اول بوده است .

رایزن فرهنگی ایران گفت: امیرالمومنین در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر نظراتی را بیان کردند که بعد از 1400 سال در حوزه سیاسی مورد استناد قرار می‌گیرد و این نشان دهنده اساس محکم و قوی برای تمدن اسلامی است که بعد از وی سایر ائمه و علمای اسلامی شاخ و برگ آنرا تکمیل کردند .

حجت الاسلام والمسلمین «سیدعلی اکبر اجاق نژاد» نماینده ولی فقیه در جمهوری  آذربایجان نیز در سخنانی به نعمت‌های بیشماری که از منشاء مقدسی بنام توحید می‌باشد و وجود پروردگار متعال است، اشاره کرد و افزود: نعمت‌ها بر دو قسم مادی، ظاهری و معنوی می‌باشد که قسمت دوم از ارزش والایی برخوردار است.

نماینده ولی فقیه تصریح کرد: وحدت و اتحاد، قلب پاک و پوشاندن عیب از نعمت‌های معنوی می‌باشد، ولی بزرگترین نعمت معنوی از سوی پروردگار فرستادن پیامبر اکرم (ص) می‌باشد. رسالت و نبوت و در کنار آن امامت از نعمت‌های بزرگ و با ارزشی است که خداوند متعال به ما عطا کرده است که آن دو در کنار هم ولایت را شکل می‌دهند.

اجاق نژاد غدیر را بزرگترین عید برای مسلمانان بر شمرد و آنرا برکتی برای انسانها دانست که موجب تکمیل دین الهی در دنیا شده است .

همچنین، «میرجعفر ایوب­اف» از علمای مطرح جمهوری آذربایجان و نماینده اداره مسلمانان قفقاز نیز در این مراسم در سخنانی به شأن و عظمت واقعه تاریخی غدیر اشاره کرد و شخصیت والای حضرت علی (ع) را با سخنی حکمت‌آمیز از «خلیل بن احمد» که گفته است، «بی‌نیازی او از همه و نیاز همه به او، دلیل بر این است که او امام همه است»، توصیف کرد.

پیامبر گرامی اسلام (ص) در بازگشت از آخرین حج خود، همه مسلمانانی را که در این مراسم شرکت داشتند، در منطقه غدیر خُم جمع و در این مکان، حضرت امام علی (ع) را به ‌عنوان وصی و برادر و جانشین خود از جانب خداوند متعال معرفی کردند. پیامبر گرامی اسلام (ص) در خطابه مهم غدیر خُم فرمودند: «هر آن‌کس که من مولای او هستم، پس از من علی مولای اوست».

امروز (پنجشنبه)، 18 ذی الحجه سال 1442 هجری قمری مصادف با 7 مرداد روز عید سعید غدیرخُم، از اعیاد بزرگ مسلمانان، است.

غدیر خُم، نام منطقه ای بین مکه و مدینه است که حضرت محمد (ص)، پیامبر گرامی اسلام در حجة الوداع، حضرت امام علی (ع)، امام اول شیعیان جهان را «ولی» پس از خود اعلام کردند.

117

بیشتر بخوانید:

برگزاری جشن عید غدیرخم در مناطق مختلف صنعا

کلیدواژه