شهریور 22, 1400 19:39 Asia/Tehran [Updated: شهریور 22, 1400 19:54 Asia/Tehran]
  • درخواست شیعیان افغانستان برای مشارکت در کابینه جدید

ایران پرس: شیعیان افغانستان خواستار مشارکت نمایندگان خود در دولت جدید این کشور شدند.

«حامد کرزی» رئیس جمهوری پیشین افغانستان در صفحه اجتماعی فیسبوک خبر دیدار روز شنبه خود با تعدادی از مقامات جامعه شیعیان در ولایات مرکزی این کشور را منتشر کرد.

کرزای در این پیام از تمایل رهبران شیعه به حضور نمایندگان جامعه شیعیان در کابینه جدید افغانستان سخن گفت. حامد کرزای نهم سپتامبر با اعضای شورای علمای شیعه افغانستان گفت و گو کرده بود.

مطالبه جامعه شیعیان افغانستان برای حضور در کابینه جدید این کشور در چارچوب حقوق طبیعی گروه های مختلف و اقلیت های ساکن در افغانستان است که بر اساس قوانین وعرف پذیرفته شده در جامعه بین المللی باید زمینه مشارکت، حضور و تاثیر گذاری گروه های مختلف به ویژه اقلیت های قومی یا مذهبی درهر حکومتی فراهم شود.

در همین راستا نیز جامعه شیعیان افغانستان انتظار دارند، گروه طالبان که زمام امور در این کشور را در اختیار گرفته و مدعی تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام و گروه ها در افغانستان است، فرصتی را برای مشارکت واقعی همه مردم در دولت جدید مهیا کند.

شیعیان که حدود سی درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می دهند از جمله اقلیت های تاثیر گذار درعرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور هستند که انتظار می‌رود گروه طالبان برای اثبات پایبندی به وعده های خود برای مشارکت دادن همه گروه ها در دولت جدید این کشور، جامعه شیعیان را نیز در این عرصه مشارکت دهد.             

در اجلاس اخیر علمای شیعه افغانستان که حدود یک هفته پیش برگزار شد علاوه بر تاکید بر لزوم تشکیل دولت فراگیر، برقرای صلح و امنیت پایدار در این کشور، شرکت کنندگان از گروه طالبان خواستند در چارچوب تدوین قانون اساسی جدید این کشور، گنجاندن مذهب جعفری در قانون اساسی را به عنوان مطالبه جامعه شیعیان مورد توجه قرار دهد.

با توجه به رویکردهای ایدئولوژیک طالبان وبرخی ملاحظات در پیشینه تاریخی این گروه، پاسخ مثبت طالبان به مطالبات شیعیان افغانستان با تردیدهایی جدی مواجه است.  

در چارچوب روند پرشتاب تحولات افغانستان، شماری از مقامات طالبان نیز پس از درگیری های اخیر مزارشریف به طور غیرمنتظره راهی این شهر شدند.

ملا فاضل، ذبیح‌الله مجاهد، مولوی وثیق‌الله، قاری دین‌محمد و ملا عبدالسلام حنفی از مقامات طالبان به سفر به مزار شریف قصد دارند علت درگیری های اخیر در این منطقه را بررسی کنند.

روز گذشته در برخی رسانه های افغانستان از وقوع درگیری در مزارشریف گزارش‌هایی منتشر شد.

درحالی که طالبان درگیری شب گذشته (یکشنبه شب) را نتیجه رویارویی بین نیروهای این گروه و سارقان مسلح نسبت داده اند، اما برخی منابع از درگیری نیروهای طالبان با یکدیگر خبر می دهند.

منازعه قدرت بین نیروهای طالبان در مزارشریف

با توجه به وجود نوعی رقابت و نزاع طبیعی در بین طالبان به خصوص مقامات این گروه در ولایات مختلف افغانستان، احتمال می‌رود درگیری های گزارش شده ناشی از منازعه قدرت بین نیروهای طالبان در مزارشریف بوده که شماری از مقامات ارشد این گروه را به سفر به این منطقه و بررسی علت این ماجرا مجبور کرده است.

علاوه بر این طولانی شدن روند استقرار کامل دولت جدید افغانستان و عدم استفاده از توان نیروهای پلیس و ارتش این کشور برای کمک به تامین امنیت توسط طالبان می تواند چالشی برای این گروه برای برقراری ثبات و امنیت مورد انتظار مردم باشد.       

نویسنده: محمدرضا عسگری

117

بیشتر بخوانید:

آخرین خبرها از ممنوعیت‌های جدید طالبانی در افغانستان

کلیدواژه