شهریور 25, 1400 11:04 Asia/Tehran [Updated: شهریور 25, 1400 11:10 Asia/Tehran]
  • دوشنبه میزبان نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی

نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) شامل پنج کشور ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان در شهر دوشنبه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه به صورت ویدئویی در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد.

تغییرات در افغانستان یکی از موضوعات کلیدی در نشست امروز پنجشنبه سران  کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی (CSTO) در دوشنبه اعلام شده است.

روز گذشته (پنجشنبه) نیز اجلاس وزرای خارجه، دفاع و مشاورین امنیتی کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در شهر دوشنبه برگزار شد و حاضران در این نشست آمادگی خود را برای ارائه هرگونه کمک به تاجیکستان در صورت «تشدید وضعیت امنیتی در مرز افغانستان» و «تهدید مرزهای جنوبی این سازمان» اعلام کردند.

طالبان بعد از 20 سال دوباره قدرت را در افغانستان به دست آوردند. اگرچه نمایندگان آن گفته اند که هیچ برنامه ای برای حمله به همسایگان خود ندارند، اما کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی که مرز تاجیکستان با افغانستان مرزهای جنوبی انها محسوب می شود در این مورد نگرانی هایی دارند.

سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در سال 1992 تأسیس شد و در حال حاضر شامل ارمنستان، بلاروس، روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان است.

CSTO با هدف «تقویت صلح، امنیت و ثبات در منطقه و جهان، حفاظت جمعی از استقلال، تمامیت ارضی و تمامیت ارضی کشورهای عضو» تأسیس شد.

سران دو سازمان همکاری شانگهای (SCO) و پیمان امنیت جمعی (CSTO) در نشست مشترکی برای اولین بار در دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار خواهند کرد.

وزارت امور خارجه تاجیکستان اعلام کرد، این نشست که با شرکت سران 12 کشور منطقه به صورت حضوری و آنلاین روز 17 سپتامبر (26 شهریور) برگزار می‌شود، بر وضعیت افغانستان تمرکز خواهد کرد.

به گفته وزارت خارجه تاجیکستان، سران سازمان پیمان امنیت جمعی در 16 سپتامبر (25 شهریور) و سران شانگهای 17 سپتامبر (‌26 شهریور) در شهر دوشنبه مذاکره می‌کنند. نشست مشترک این دو سازمان مهم امنیتی منطقه‌ای در همین روز برگزار خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس جمهوری بلاروس، «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، «قاسم جومارت توکایف» رئیس جمهوری قزاقستان، «سدیر جباروف» رئیس جمهور قرقیزستان و «استانیسلاو زاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در این دیدار به صورت حضوری و آنلاین شرکت خواهند کرد و وضعیت افغانستان یکی از موضوعات اصلی مورد بحث خواهد بود.

دومین اجلاس منطقه‌ای که این هفته در دوشنبه برگزار می‌شود، اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای است. در این اجلاس علاوه بر سران تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و بلاروس، سران جمهوری اسلامی ایران، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نیز حضور خواهند داشت.

روسای جمهوری روسیه،  چین، هند و مغولستان به صورت آنلاین در این نشست شرکت خواهند کرد.  

117

بیشتر بخوانید:

امروز، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به تاجیکستان

کلیدواژه