آبان 24, 1400 09:48 Asia/Tehran [Updated: شهریور 12, 1401 14:32 Asia/Tehran]

کابل- ایران‌پرس: نماینده جدید جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان با هدف گفت وگو با مقامات دولت طالبان وارد کابل، پایتخت این کشور شد. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن کاظمی‌قمی» در راس یک هیات سیاسی و اقتصادی پس از ورود به فرودگاه کابل مورد استقبال مقامات دولت طالبان قرار گرفت. 
 

کاظمی‌قمی در بدو ورود به کابل درجمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران همواره حامی ملت افغانستان بوده است، گفت: همانطور که ایران در دوران اشغالگری افغانستان، حامی مردم این کشور بود، امروز نیز ایران در کنار ملت افغانستان برای توسعه صلح، امنیت و اقتصاد این کشور است. 

نماینده ایران در امور افغانستان با بیان اینکه امروز افغانستان در اختیار مردم این کشور است، ابراز امیدواری کرد، باید دولتی مقتدر در افغانستان شکل بگیرد و مورد تایید و خواسته همه مردم باشد. 

کاظمی‌قمی اظهار کرد، در سایه دولت مقتدر در افغانستان، کابل و تهران می‌توانند با کمک یکدیگر و با همکاری کشورهای منطقه و همسایه، به شکل‌گیری افغانستانی قوی، باثبات و توسعه یافته کمک کنند.  

نماینده ایران در امور افغانستان همچنین خاطرنشان کرد، افغانستان کشور جهاد و شهادت است و در 20 سال اخیر این کشور در اشغال نیروهای آمریکایی بود و مجاهدت و مقاومت افغان‌ها، اشغالگران را از افغانستان بیرون انداخت. 

کاظمی‌قمی تاکید کرد، افغانستان به دست متجاوزان ویران شده و قرار است در دوران جدید این کشور به دست مردم افغانستان ساخته و آباد شود.

نماینده ایران در امور افغانستان خاطرنشان کرد، جمهوری اسلامی ایران و افغانستان دو کشور همسایه، برادر و مسلمان هستند و تاریخی کهن در روابط دوجانبه دارند.

117

کلیدواژه