اردیبهشت 23, 1401 09:17 Asia/Tehran [Updated: خرداد 02, 1401 22:26 Asia/Tehran]
  • سفر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به آمریکا

ایران پرس: رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) در سفری غیر منتظره به آمریکا با مقامات امنیتی این کشور درباره افغانستان رایزنی کرد.

«ندیم انجم» رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) در سفری چراغ خاموش و از پیش اعلام نشده با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا و «ویلیام برنز» رئیس سازمان جاسوسی (سیا) دیدار و گفت وگو کرد.

براساس این گزارش ، مقامات آمریکایی یا ارتش پاکستان هیچکدام جزئیاتی از این دیدارهای سه  روزه فاش نکرده‌اند اما گمان می‌رود گفت‌وگوها درباره مسایل امنیتی و وضعیت افغانستان باشد.

این سفر درحالی صورت گرفته که پیش از این نیز وزیر خارجه آمریکا از «بلاول بوتو زرداری» وزیر خارجه پاکستان برای حضور در نشست غذایی 18 می در مقر سازمان ملل دعوت کرده بود.

پس از تغییرات سیاسی در پاکستان و روی کارآمدن دولت جدید در این کشور به ریاست «شهباز شریف» رویکردهای سیاست خارجی و تعاملات امنیتی اسلام آباد نیز در حال تغییر است.

 شهباز شریف ساعاتی پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر پاکستان توسط پارلمان این کشور به رسانه ها گفت: از توسعه همه جانبه روابط با آمریکا استقبال می کند.

این موضع شهباز شریف نشان داد که دولت جدید پاکستان خواستار بازنگری در مناسبات با امریکا با هدف تعمیق روابط وتوسعه همکاری های دو جانبه است. 

بر خلاف سیاست شهباز شریف که روابط همه جانبه با کاخ سفید را دنبال می کند، اما دوره «عمران خان» نخست وزیر برکنار شده پاکستان، تاکید بر اتخاذ سیاست های مستقل از آمریکا و حتی در برخی مواقع در پیش گرفتن برنامه هایی در مخالفت با  این کشور بوده است.

اوج مخالفت عمران خان با درخواست های زیاده طلبانه آمریکا، عدم واگذاری پایگاه های نظامی ارتش پاکستان به کاخ سفید پس از خروج آمریکا از افغانستان بود که بشدت مورد غضب آن کشور قرار گرفت.  

سخنان چند ماه پیش عمران خان در انتقاد از دولت های سابق پاکستان در همکاری با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در جنگ افغانستان نیز بخشی ازانگیزه آمریکا برای تحریک مخالفان نخست وزیرسابق پاکستان را افزایش داد. 

در شرایطی که با حضور شهباز شریف در راس هرم قدرت سیاسی پاکستان، سیاست همکاری با آمریکا در دستور کار آن کشور قرار گرفته است، به طور طبیعی سازمان اطلاعات ارتش پاکستان که بخشی از پازل تنظیم سیاست خارجی این کشور را تشکیل می دهد، در این روند نقش آفرین خواهد بود.

سفر رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به آمریکا با هدف گفت وگو با برخی مقامات این کشور درباره مسائل دو جانبه و مباحث مربوط به تحولات افغانستان، این گمانه را تقویت کرده است که پاکستان قصد دارد، از طریق همکاری با برنامه های کاخ سفید در افغانستان،امتیازاتی از آمریکا بگیرد.

به خصوص آنکه در حال حاضر دولت پاکستان با چالش های بزرگی همچون بحران اقتصادی و بحران انرژی در این کشور مواجه است و با افزایش قیمت مواد غذایی در بازارهای جهانی، امکان تامین نیازهای غذایی مردم پاکستان که بخش عمده ای از انان زیر خطر فقر هستند را ندارد.

بنابراین رئیس دستگاه اطلاعات  ارتش پاکستان در سفر به آمریکا تلاش دارد در ازای همکاری اطلاعتی - امنیتی با این کشور در افغانستان، کشورش را از کمک های اقتصادی کاخ سفید بهره مند کند تا حزب حاکم مسلم لیگ شاخه نواز تا حدودی از چالش های موجود خارج شود.     

نویسنده: محمدرضا عسگری

117

کلیدواژه