تیر 02, 1401 05:04 Asia/Tehran [Updated: تیر 02, 1401 06:36 Asia/Tehran]
  • تاکید چین بر حل اختلاف مرزی با هند از طریق گفت وگو 

وانگ یی وزیر خارجه چین روز چهارشنبه در دیدار با پرادیپ کومار روات سفیر جدید هند در پکن بر گفت وگوی دیپلماتیک برای حل اختلافات مرزی بین دو کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در این دیدار گفت: چین و هند باید مسائل مرزی خود را از طریق گفتگو و رایزنی حل کنند، زیرا منافع مشترک دو کشور بیشتر از اختلافات آنهاست.

چند هفته پیش وزارت خارجه هند با انتشار بیانیه‌ای از برگزاری بیست و چهارمین نشست برنامه ریزی برای مشاوره و هماهنگی در امور مرزی هند و چین (WMCC) خبر داده بود.

پس از شش ماه، هند و چین درباره بن‌بست مرزی در شرق لدک، گفتگوهای دیپلماتیک انجام دادند و توافق کردند که گفتگوها را برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده در اولین فرصت تا رسیدن به حالت عادی در روابط دوجانبه ادامه دهند.

وزیر خارجه چین در مارس ۲۰۲۲ از هند بازدید و با وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی این کشور گفتگو کرد، تا این توافق زودتر به سرانجام برسد.

هند و چین در هیمالیا دارای مرز مشترک و اختلافی دیرین بر سر آن هستند و یکدیگر را مقصر می‌دانند. چین ۹۰ هزار کیلومترمربع در منطقه شمال شرقی هند را تحت کنترل دارد. بنا به ادعای مقامات دهلی‌نو، چین ۳۸ هزار کیلومترمربع از قلمرو هند در بخش اعظم منطقه متروک آکسایی‌چن در رودخانه کاراکاش را که زمانی مسیر تجارت بوده و دارای اهمیت استراتژیک است، اشغال کرده است.

هند و چین در سال ۱۹۶۲ وارد جنگ شدند و از آن زمان تاکنون نتوانسته اند اختلافات مرزی خود را حل و فصل کنند. هر دو ادعا می کنند هزاران کیلومتر از قلمرو آنها در کنترل دیگری است.125

کلیدواژه