مرداد 14, 1401 10:45 Asia/Tehran [Updated: مرداد 14, 1401 10:58 Asia/Tehran]
  • علل حمله چین به شرق تنگه تایوان

ایران پرس: نظامیان ارتش چین منطقه شرقی تنگه تایوان را هدف قرار دادند.

تلویزیون دولتی چین  در خبری کوتاه گزارش داد،نظامیان ارتش این کشور منطقه شرقی تنگه تایوان را با موشک های  نقطه زن  هدف قرار دادند.

دولت تایوان نیز بیانیه ای با این ادعا که چین با شلیک موشک به آبهای نزدیک این جزیره از کره شمالی «تقلید» کرده است، از پکن خواست خویشتنداری کند.

در این بیانیه  آمده است، چین امنیت جزیره تایوان را تهدید کرده و از کشورها درخواست می شود از تایپه و در اقدامی مشترک باصطلاح از آزادی و دموکراسی دفاع کنند.

حملات موشکی چین به مناطق شرقی تنگه تایوان، واکنشی به سفر نانسی پلوسی

حملات  موشکی محدود ارتش چین به مناطق شرقی تنگه تایوان که در جریان برگزاری رزمایش ارتش این کشور انجام شد، واکنشی به تحولات سیاسی روزهای اخیر تایوان به خصوص سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه بود.

همزمان با انتشار اخباری درباره برنامه سفر پلوسی به تایوان و انجام دیداروی از این جزیره،ارتش چین در واکنش به عبور آمریکا از خط قرمز پکن درخصوص سفر مقامات این کشور به  تایپه ، رزمایشی در تنگه تایوان برگزار کرد.

در سال های اخیر دولت آمریکا سیاست های تحریک آمیزی ضد چین از طریق توسعه همکاری ها با تایوان از جمله فروش تسلیحات و همچنین تلاش برای برقراری روابط سیاسی وبرنامه سفر مقامات واشنگتن به تایپه، در پیش گرفت.

 سیاست های تحریک کننده آمریکا ضد چین درپرونده تایوان ازیکسال گذشته ابعاد بزرگتری پیدا کرد که با سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  به تایپه به اوج خود رسید.

 حملات موشکی محدود چین به شرق تنگه تایوان،نشان داد که این کشور همانگونه که پیشتر و در سال های اخیر هم بارها هشدار داده بود، مخدوش شدن اصل سیاست چین واحد در خصوص رابطه سیاسی بین چین و تایوان را تحمل نخواهد کرد و گزینه نظامی را نیز در صورت لزوم بکار خواهد گرفت.

تایوان جز جدایی ناپذیر چین

چین که تایوان را جزجدایی ناپذیرخود می داند،هرگونه تلاش داخلی دراین جزیره واقدامات بی ثبات کننده بازیگران فرا منطقه ای از جمله آمریکا خط قرمز خود می داند.

از زمان قدرت یاقتن جبهه ملی دموکراتیک ترقی خواه درتایوان  به رهبری "تسای اینگ ون" چالش های چین در خصوص صیانت از اصل چین واحد افزایش چشمگیری یافته است. 

این پرسش در حال حاضر مطرح می شود که برغم آنکه چین در سال های گذشته نیز با تحرکات جدایی طلبان درتایوان و حمایت های خارجی از آنان مواجه بوده است چرا حملات محدود موشکی به شرق تایوان پس از سفر پلوسی انجام شد؟

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، عبور کاخ سفید از خط قرمزچین

این دیدگاه وجود دارد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان ،عبور کاخ سفید از خط قرمزچین بود که هدف تحقیر این کشور را نیز  دردستور کار داشت.البته باید توجه داشت که سفرپلوسی به تایپه اولین سفر یک مقام عالی رتبه آمریکا به تایوان نیست.  

 درسال 1997 هم «نیوت گینگریچ» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان رفت.این اولین سفر مقام بلندپایه آمریکا به این منطقه و دهن کجی آشکار به سیاست چین واحد بود.

افزایش اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه چین در پرونده تایوان وهمچنین به اوج رسیدن اقدامات جدایی طلبان در این جزیره ،علت اصلی اجرایی شدن هشدار های قبلی چین درباره حمله نظامی به تایوان بود.

 به نظر میرسد،اقدام روسیه درجنگ اوکراین با هدف جلوگیری ازمخاطرات امنیت ملی،درتصمیم چین برای نشان دادن قوه قهریه در پرونده تایوان در پاسخ به دسیسه آمریکایی ها بی تاثیر نبوده است.         

نویسنده: محمد رضا عسگری

113

بیشتر بخوانید:

رزمایش چین در اطراف تایوان؛ ۹۰۰ پرواز مجبور به تغییر مسیر شدند

واکنش رئیس‌جمهوری چین به سفر «نانسی پلوسی» به تایوان

چین در اعتراض به سفر پلوسی به تایوان سفیر آمریکا را احضار کرد    

کلیدواژه