مرداد 14, 1401 18:50 Asia/Tehran [Updated: مرداد 14, 1401 18:56 Asia/Tehran]
  • تعلیق تمامی دیدارها و رویدادهای دوجانبه چین با آمریکا

پکن در ادامه عصبانیت خود از اقدامات واشنگتن، تمامی رویدادهای دوجانبه سیاسی، نظامی و دیپلماتیک با طرف آمریکایی را به حالت تعلیق درآورد و سطح روابط با آمریکا را کاهش داد.

ارتش چین در واکنش به سفر تحریک‌آمیز و مداخله جویانه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، رزمایش‌هایی را اطراف این جزیره آغاز کرده است. علاوه بر هجوم جنگنده‌ها به خط حائل تنگه تایوان، ارتش چین اعلام کرده که «حمله موشکی دقیقی» در تنگه تایوان به‌عنوان بخشی از رزمایش نظامی انجام داده است.

درهمین حال، وزارت دفاع تایوان هم در واکنش، در بیانیه‌ای اعلام کرد که از سیستم‌های نظارتی هشدار اولیه برای رهگیری شلیک موشک‌ها که به سمت شمال شرقی و جنوب غربی این جزیره پرتاب شده، استفاده کرده و نیروهای تایوان هم در آماده‌باش کامل هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس،  وزارت امور خارجه چین در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، امروز جمعه اعلام کرد که پکن دیدارهای مقامات دفاعی دو کشور را لغو کرده است.  

در ادامه این اقدامات، وزارت خارجه چین افزود: در اعتراض به اقدامات خصمانه آمریکا، چندین دیدار مقامات نظامی چینی با مقامات ارشد پنتاگون و فرماندهان منطقه‌ای آمریکا را لغو، و مذاکرات دوجانبه درباره تغییرات آب وهوایی را نیز به حالت تعلیق درآورده است. 

116

بیشتر بخوانید:

علل حمله چین به شرق تنگه تایوان

رزمایش چین در اطراف تایوان؛ ۹۰۰ پرواز مجبور به تغییر مسیر شدند

رزمایش بی سابقه چین در اطراف تایوان آغاز شد

واکنش رئیس‌جمهوری چین به سفر «نانسی پلوسی» به تایوان

کلیدواژه