بهمن 21, 1397 06:07 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • مادرید: استقلال‌طلبان کاتالونیا مذاکره نمی‌کنند

معاون نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد احزاب استقلال طلب منطقه کاتالونیا پیشنهاد مادرید برای آغاز گفت وگو‌ها به‌منظور حل مناقشه بین دو طرف را رد کرده اند.

به گزارش پارس تودی، "کارمن کالوو" Carmen Calvo با بیان اینکه گروه‌های استقلال‌طلب تنها برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال (منطقه کاتالونیا) را خواستار هستند تاکید کرد مادرید با برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا مخالف است.

"کالوو" افزود، دولت اسپانیا به اندازه کافی برای حل مناقشه بین دو طرف تلاش کرده است.

رد پیشنهاد مذاکره با دولت مرکزی از سوی سران جدایی طلب کاتالونیا در حالی است که که دولت اقلیت "پدرو سانچز" Pedro Sánchez، نخست وزیر اسپانیا، تا چند روز دیگر لایحه بودجه 2019  این کشور را  در پارلمان به رای خواهد گذاشت.

احتمال می‌رود این لایحه، بدون حمایت احزاب منطقه کاتالونیا تصویب نشود.

تصویب نشدن لایحه بودجه پیشنهادی ممکن است به برگزاری انتخابات زودهنگام در اسپانیا منجر شود.

منطقه کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا سال ها است برای استقلال از این کشور تلاش می کند.

این منطقه اول اکتبر2017 با وجود مخالفت دولت مرکزی، همه پرسی استقلال برگزار کرد اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کرد.

دادگاه قانون اساسی اسپانیا ضمن برکناری مسئولان اجرایی و انحلال پارلمان محلی، 21 دسامبر 2017 را برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی تعیین کرد.

در این انتخابات نیز احزاب طرفدار استقلال منطقه «کاتالونیا» اسپانیا موفق شدند با کسب اکثریت آرا در انتخابات محلی، هفتاد کرسی از مجموع 135 کرسی پارلمان این منطقه را تصاحب کنند.

117

کامنت