اسفند 26, 1397 04:44 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تظاهرات جدایی‌طلبان کاتالونیا در خیابان های مادرید

هزاران نفر از هواداران جدایی منطقه "کاتالونیا" از اسپانیا روز شنبه در مادرید، پایتخت این کشور در اعتراض به آنچه محاکمه ساختگی سران جدایی‌طلب این منطقه نامیدند تظاهرات کردند.

به گزارش پارس تودی، این تظاهرات به درخواست "کیم تورا" Quim Torra رئیس منطقه کاتالونیا برگزار شد.

معترضان شعارهایی از جمله «عدالت وجود ندارد» ، «محاکمه ساختگی تئاتر خوبی است» ، «ما جمهوری کاتالونیا هستیم» ، «زندانیان و تبعیدیان آزاد باید گردند» و «به اینجا آمدیم تا از شما خداحافظی کنیم» را سر دادند.

"کیم تورا" در جمع معترضان که شمار آنها بر اساس اعلام برگزارکنندگان این تظاهرات به 120 هزار نفر می رسید از دولت مادرید خواست به فریاد "آزادی و استقلال" مردم کاتالونیا گوش دهد.

رئیس منطقه کاتالونیا با "جعلی" خواندن محاکمه رهبران استقلال طلب این منطقه از سوی دادگاه عالی‌ اسپانیا تصریح کرد، تنش سیاسی بین کاتالونیا و مادرید تنها با برقراری دموکراسی حل و فصل خواهد شد.

دادگاه عالی‌ اسپانیا در هفته های اخیر مشغول محاکمه 12 نفر از رهبران جدایی‌طلب منطقه کاتالونیا است.

رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا با اتهاماتی نظیر شورش، تحریک ضد حکومت، سوءاستفاده از اموال عمومی، نافرمانی و سلب اعتماد از مردم مواجه شده‌اند.

دادستانی اسپانیا در این رابطه خواهان مجازات حبس بین 7 تا 25 سال برای این افراد به دلیل شورش، اختلاس و نافرمانی است در حالی‌ که وکیل دولت خواهان مجازات حبس بین 7 تا 12 سال به اتهام فتنه است. 

این اتهامات درپی برگزاری همه‌پرسی اول اکتبر سال 2017 به این افراد وارد شده است.

منطقه کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا سال ها است برای استقلال از این کشور تلاش می کند.

این منطقه اول اکتبر2017 با وجود مخالفت دولت مرکزی، همه پرسی استقلال برگزار کرد اما دادگاه قانون اساسی اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کرد.117

بیشتر بخوانید:

مادرید: استقلال‌طلبان کاتالونیا مذاکره نمی‌کنند

زخمی شدن بیش از ۶۰ نفر در درگیری‌های کاتالونیا

 

کلیدواژه

کامنت