تیر 24, 1398 21:53 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • موگرینی: برجام باید حفظ شود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه شب پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه در بروکسل، بار دیگر بر اهمیت "برجام" تاکید کرد و خواستار حفظ این توافق بین المللی شد.

به گزارش پارس تودی، "فدریکا موگرینی" در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد تصریح کرد این توافق بین المللی در راستای منافع همه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به  اقدامات برجامی اخیر ایران نیز اشاره کرد و گفت:  در حال حاضر هیچ‌یک از طرف‌های برجام اقدامات اخیر ایران را مصداق نقض جدی برجام نمی‌دانند.

جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند. عبور از سطح غنی سازی 3.67 درصد و میزان اورانیوم غنی شده تعیین شده در برجام از جمله این موارد بودند.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه 7 ژوئیه پس از پایان مهلت 60 روزه خود به اروپایی ها برای اجرای تعهدات برجامی‌شان،  فرایند عبور از سطح غنی سازی 3.67 درصد را آغاز کرد.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است این اقدامات  در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

آلمان، بریتانیا و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا ( 8 می 2018) از برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

117

موگرینی: در تلاش برای حفظ برجام هستیم

موسوی: انتظار ایران از اروپا اتخاذ گام‌های عملی در روند اجرایی شدن برجام است

بیانیه تروئیکای اروپایی و ابراز نگرانی از فروپاشی برجام/ تحلیل

کامنت