مرداد 08, 1398 21:16 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • آلمان پیشنهاد ضدایرانی آمریکا را رد کرد

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به اینکه کاهش تنش و تلاش‌های دیپلماتیک برای برلین اولویت دارد، تاکید کرد، کشورش پیشنهاد آمریکا برای تشکیل ائتلاف در خلیج فارس را رد کرده است.

سفارت آمریکا در برلین پیشتر اعلام کرد، واشنگتن به صورت رسمی از آلمان، انگلیس و فرانسه درخواست کرده که به ائتلافی در خلیج فارس برای حفاظت از کشتیرانی در این منطقه و در تنگه هرمز بپیوندند.

به گزارش روز سه شنبه پارس تودی، وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا اخیرا طرح خود برای راه اندازی یک ماموریت نظارت در خلیج فارس را به تعدادی از متحدان خود از جمله آلمان ارائه داد و خواستار مشارکت آنان شد.

این بیانیه افزود: دولت آلمان این طرح را ملاحظه کرد اما هیچ تعهدی ندارد؛ وزیر خارجه «هایکو ماس» بارها تاکید کرده است که از نظر ما کاهش تنش‌ها و تلاش های دیپلماتیک باید در اولویت قرار گیرد.

این بیانیه همچنین با اشاره به مشورت‌های صورت گرفته میان آلمان، انگلیس و فرانسه در این باره، تاکید کرد: از نظر برلین شرکت در آنچه «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران خوانده می‌شود، منتفی است.

«عباس موسوی» سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش‌تر درباره موضوع پیوستن آلمان به یک ائتلاف بین‌المللی نظامی در خلیج فارس گفته بود: توصیه نمی‌کنیم کشورهای فرامنطقه‌ای به این ائتلاف‌ها بپیوندند؛ ائتلاف‌هایی که مبنای درستی ندارد و براساس توهم است؛ ایران خود را موظف به حفظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز می‌داند. 142/118

بیشتر بخوانید:

ارائه طرح روسیه درباره امنیت خلیج فارس به سازمان ملل/ تحلیل

ارائه سند روسیه درباره امنیت خلیج فارس به سازمان ملل

کلیدواژه

کامنت