مهر 23, 1398 14:07 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • تظاهرات مردم کاتالونیا در اعتراض به احکام زندان رهبران استقلال طلب/ تحلیل

پارس تودی- در پی صدور احکام سنگین قضایی برای رهبران استقلال طلب کاتالونیای اسپانیا، صدها تن از شهروندان این منطقه، با برپایی تظاهرات، اعتراض خود را به این اقدام مادرید اعلام کردند و آن را خلاف دموکراسی و آزادی بیان خواندند.

این تظاهرات که در بارسلونا مرکز کاتالونیا برگزار شد، با مداخله پلیس، به خشونت کشید؛ به طوری که بیش از 50 نفر مجروح شدند. گروه های استقلال طلب اعلام کرده اند که به اعتراضات در روزهای آینده ادامه خواهند داد.

این اعتراضات در حالی است که جدایی طلبان پیش از این اعلام کرده بودند که در صورت تبرئه نشدن 12 متهم این پرونده، به سازمان دهی نافرمانی مدنی گسترده روی خواهند آورد.

دیوان عالی اسپانیا روز دوشنبه با صدور حکمی 9 نفر از 12 رهبر استقلال طلب کاتالونیا را به حبس محکوم کرد. سه نفر نیز به جرم «نافرمانی» به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند. دادستانی اسپانیا برای شماری از این محکومان، 25 سال زندان درخواست کرده بود.

«کارلس پوجدمونت» رییس پیشین منطقه کاتالونیا در پست توییتری خود تاکید کرد: "ما برای آینده دختران و پسران خود باید در برابر این تصمیم وقیحانه، قد علم کنیم."

همه پرسی تعیین سرنوشت و استقلال منطقه کاتالونیا، در حالی در اول اکتبر سال 2017 برگزار شد که دستگاه قضایی اسپانیا آن را ممنوع اعلام کرده بود. در پی برگزاری این همه پرسی، پارلمان محلی کاتالونیا، استقلال این منطقه را تصویب کرد اما دولت مرکزی اسپانیا آن را بی اعتبار دانست. بسیاری از فعالان استقلال طلب منطقه کاتالونیا به علت مشارکت در برگزاری این همه پرسی، زندانی و برخی نیز تبعید شدند.

برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا و تلاش این منطقه خودمختار برای اعلام استقلال، یکی از جدی ترین بحران های سیاسی این کشور را در دهه های اخیر رقم زده است.

کاتالونیا ایالتی خودمختار با بیش از هفت میلیون جمعیت در شمال شرق اسپانیا است که دهه ها است برای کسب استقلال از دولت مرکزی تلاش می کند. در سوی دیگر، بر اساس قانون اساسی اسپانیا، این کشور غیرقابل تقسیم تعریف شده است.

این ایالت یکی از ثروتمند ترین ایالات اسپانیا و به لحاظ مالی و بانکی و امور بندری مهمترین ایالت این کشور به شمار می رود؛ به طوری که نزدیک 20 درصد تولید ناخالص ملی اسپانیا را تامین می کند.  از این رو مردم کاتالونیا معتقدند امتیازات واگذار شده دولت مرکزی به آنان متناسب با مالیاتی که این ایالت ثروتمند می پردازد، نیست.

استقلال طلبی کاتالونیا از بعد داخلی برای مقامات اسپانیا و از بعد خارجی برای بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی معضلی جدی است. از بعد داخلی، مقامات اسپانیا نگران بعد سیاسی و اقتصادی این استقلال طلبی هستند.

در واقع پیروزی کاتالونیا در این زمینه، ممکن است موجب تقویت جنبش های استقلال طلبانه در برخی دیگر از ایالت های این کشور مانند باسک و والنسیا شود؛ ضمن این که بخش بزرگی از درآمد اسپانیا را کاتولونیا تامین می کند که در صورت استقلال، اسپانیا آن را از دست خواهد داد. در بعد خارجی نیز مقامات کشورهای اروپایی نگران روند استقلال طلبی و تقویت  جنبش های مربوط به آن در کل اروپا هستند.

به رغم همه تلاش های دولت اسپانیا و صدور چنین احکام سنگینی علیه سران استقلال طلب کاتالونیا، آنها اعلام کرده اند همچنان خواهان جدایی کاتالونیا از اسپانیا هستند و آن را نیرومندانه تر از قبل دنبال می کنند.

«اوریول جونکرس» یکی از رهبران استقلال طلب کاتالونیا که به 13 سال حبس محکوم شده است، ضمن تاکید بر این که این حکم را در دادگاه حقوق بشر اروپا در استراسبورگ به چالش می‌کشد، گفت: "ما این جنبش را ادامه می‌دهیم و تسلیم نمی‌شویم. این زندان و تبعید ما را نیرومندتر کرده است و من مطمئنم این احکام جنبش استقلال را تضعیف نمی‌کند."

صدور این احکام به مثابه جرقه ای برای روشن شدن دوباره آتش استقلال طلبی کاتالونیا عمل کرده است. استقلال طلبان اعلام کرده اند که روزهای آتی نیز به اعتراضات خود ادامه می دهند و به نظر می رسد دولت مرکزی اسپانیا برای مقابله با موج جدید اعتراضات در کاتالونیا روزهای سختی را در پیش خواهد داشت.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

116

بیشتر بخوانید:

تظاهرات جدایی‌طلبان کاتالونیا در خیابان های مادرید

آغاز محاکمه رئیس برکنار شده منطقه کاتالونیا

مادرید: استقلال‌طلبان کاتالونیا مذاکره نمی‌کنند

کلیدواژه

کامنت