آبان 04, 1398 17:00 Asia/Tehran [Updated: مهر 29, 1399 14:47 Asia/Tehran]
  • آگورا وُکس: چه کسی در جنگ سوریه پیروز شد؟

پارس تودی- تحولات اخیر در منطقه در پی تصمیم ترامپ مبنی بر عقب نشینی از شمال سوریه و رها کردن کردها در برابر تهاجم ارتش ترکیه، آمریکا را به بزرگترین بازنده بحران سوریه مبدل کرد.

پایگاه اطلاع رسانی آگورا وُکس agora vox در مقاله ای به بررسی اوضاع سوریه و وضعیت عناصر دخیل در بحران این کشور پرداخت.

این رسانه فرانسوی زبان نوشت: ترکیه به همسایه خود سوریه حمله کرد و آشکارا همکاری با روسیه در حل مسئله این کشور را نادیده گرفت. آمریکا نیروهایش را از سوریه خارج کرد و کردها را به حال خود رها کرد. این در حالی است که نیروهای کرد تا چندی پیش همکاری تنگاتنگی با آمریکایی ها داشتند.

نقطه عطف این سناریو توافق بین ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان بود. این توافق بر استقرار پلیس نظامی ارتش روسیه و مرزبانی سوریه در مرزهای مشترک این کشور با ترکیه، تاکید دارد. هدف از این تمهیدات، تسهیل عقب نشینی نیروهای کرد از منطقه بوده است. به این ترتیب نیروهای کرد می بایست تا 30 کیلومتر از مرز عقب نشینی می کردند. به محض پایان عقب نشینی کردها، گشتی مشترک روسیه – ترکیه کار خود را در عمق 10 کیلومتری خاک سوریه آغاز کردند.

نتیجه کسب شده از اقدامات ولادیمیر پوتین توازن قدرت در خاورمیانه را کاملا تغییر داد. اما مهم تر آن که، این نتیجه می تواند بر اوضاع جهانی نیز تاثیر گذار باشد. در هر صورت، می توان آمریکا را بزرگترین بازنده این بازی قلمداد کرد. دونالد ترامپ با عمل به وعده انتخاباتی خود تصمیمی گرفت که نه برای دمکرات ها خوشایند بود و نه برای هم حزبی های جمهوری خواهش. 

آمریکا پنج سال پیش فرماندهی ائتلاف بین‌المللی علیه تروریست‌ها در سوریه را در دست گرفت. اما تمامی فعالیت‌هایش در این مدت، با تصمیم ترامپ بر باد رفت. واشنگتن نه تنها ابزار نفوذ خود در سوریه را از دست داد، بلکه این ابزار را به رقیب استراتژیک خود یعنی روسیه واگذار کرد.

رسانه های روس به سخره گرفتن آمریکایی ها را به خاطر خروج شتابزده شان از سوریه آغاز کرده اند. رسانه ای روسیه تصاویری از پایگاه های خالی آمریکا، در حالی که سربازان، غذا و وسایل شخصی شان را در محل جا گذاشته بودند، به نمایش گذاشتند.

کردها نیز ضربه سخت دیگری به حیثیت آمریکا وارد کردند. آمریکایی ها آن ها را بی رحمانه در برابر حملات ارتش ترکیه به حال خود رها کردند. در چنین شرایطی کرد ها به شکل جالبی از حمایت بشار اسد برخوردار شدند. تصمیم ترامپ، یکی از مشکلات بزرگ سوریه یعنی کردها را حل، و ثابت کرد که متحدی به نام آمریکا تا چه اندازه غیرقابل اعتماد است.

ژاک آتالی  Jacques Attali اقتصاددان فرانسوی در این باره می‌گوید: اروپایی‌ها باید از تصمیم فضاحت بار آمریکا در رها کردن کردها درس بگیرند و روی واشنگتن به عنوان یک متحد هیچ حسابی باز نکنند.

مترجم: علیرضا فراهانی

115/118

 

کلیدواژه

کامنت