آبان 21, 1398 03:08 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • تحریم های اتحادیه اروپا علیه ترکیه

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت خود را با تحریم های اقتصادی علیه ترکیه به علت حفاری های این کشور در سواحل قبرس، اعلام کردند.

به گزارش پارس تودی، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه در خصوص تحریم های اقتصادی علیه ترکیه به علت حفاری های این کشور در سواحل قبرس، موافقت خود را درباره ممنوعیت سفر مقامات ترکیه و مسدود کردن دارایی هایی آنان اعلام کردند.

این تصمیم نشان دهنده وخیم تر شدن روابط اتحادیه اروپا با ترکیه است و هدف از آن مجازات آنکارا به علت نقض حریم منطقه اقتصادی دریایی قبرس و حفاری در این منطقه است.

اتحادیه اروپا پیشتر هم در این ارتباط فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرده بود.ترکیه می گوید عملیات حفاری را در فلات قاره خود یا مناطقی که قبرسی های ترک تبار دارای حقوق هستند ، انجام داده است.

اتحادیه اروپا ماه گذشته نیز به ترکیه هشدار داده بود، در صورت تداوم عملیات اکتشاف گاز در سواحل قبرس، تحریم‌هایی را علیه آن کشور وضع می‌کند.

ترکیه به تازگی دومین کشتی حفاری خود را برای اکتشاف گاز در شرق دریای مدیترانه به نزدیکی سواحل جزیره قبرس اعزام کرده است.

جزیره قبرس در دریای مدیترانه، در پی اختلاف بین یونان و ترکیه در سال 1974 و پس از درگیری های نظامی بین دو کشور به دو بخش ترک نشین و یونانی  نشین  تقسیم شد.

بخش جنوبی و یونانی نشین قبرس به عنوان یک کشور مستقل توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته می شود اما بخش شمالی(ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشوربه رسمیت شناخته شده است.118

بیشتر بخوانید:

واکنش ترکیه به تحریم های اتحادیه اروپا ضد آنکارا

 

کلیدواژه

کامنت