آذر 08, 1398 18:19 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • تصویب طرح ناتو برای کاهش سهم  آمریکا در این سازمان نظامی/ تحلیل

پارس تودی- "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا از زمانی که روی کار آمده است، همواره از ناعادلانه بودن سهم پرداختی آمریکا در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" انتقاد کرده و خواهان افزایش مشارکت اعضای اروپایی ناتو به ویژه آلمان در این زمینه شده است. اکنون ناتو با طرح جدید خود به این خواسته ترامپ پاسخ مثبت داده است.

"ینس استولتنبرگ" دبیرکل ناتو طرح جدید این سازمان برای کاهش سهم آمریکا و افزایش میزان پرداختی آلمان را تایید کرد.

به گفته وی طرح جدید در خصوص سهم هریک از اعضا در پرداخت هزینه‌های این سازمان مورد تایید قرار گرفته است. 

دبیر کل ناتو روز پنجشنبه گفت: موافقت ما با طرح جدید تقسیم هزینه‌ها (در بودجه مشترک ناتو) و اینکه آمریکا سهمی کمتر و آلمان سهم بیشتری بپردازد، صحت دارد.

هریک از این دوکشور‌ تقریبا 16 درصد از بودجه ناتو را پرداخت خواهند کرد و بقیه هزینه‌ها میان دیگر اعضای ناتو تقسیم می‌شود. 

"استولتنبرگ" همچنین وعده مدرن سازی بیشتر این نهاد را مطرح و بار دیگر تاکید کرد اتحادیه اروپا به تنهایی قادر به دفاع از خود نیست.

قبل از ارائه طرح ناتو از سوی دبیرکل این سازمان، آمریکا عملا تصمیم خود برای کاهش مشارکت در بودجه ناتو را اتخاذ کرده بود.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا به شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد کاخ سفید قصد دارد تا کمک‌های نظامی خود به ناتو را به 16 درصد کاهش دهد. با این کار آمریکا تقریبا از نظر سهم مشارکتی در هزینه‌های ناتو هم‌ردیف با آلمان (14.8 درصد) خواهد شد.

سهم آمریکا در بودجه ناتو نزدیک به 22 درصد بوده که هزینه‌های نگهداری مقر‌های ناتو، سرمایه‌گذاری‌های امنیتی و هزینه برخی عملیات‌های مشترک نظامی را شامل می‌شود.

انتظار می‌رود با کاهش کمک مالی آمریکا به ناتو، کسری بودجه این سازمان از سوی دیگر کشور‌های عضو آن تامین شود.

یک مقام ناتو به شبکه سی ان ان گفت: همه اعضای این سازمان در خصوص روش جدید تقسیم هزینه‌ها به توافق رسیده‌اند. براساس روش جدید سهم هزینه‌ای متحدان اروپایی و کانادا افزایش و سهم آمریکا از این هزینه‌ها کاهش خواهد یافت.این نمایشی مهم از تعهد اعضا و منصفانه‌تر کردن سهم هزینه‌هاست.

"دونالد ترامپ" همواره سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" را زیر سئوال برده و از اعضای اروپایی ناتو به دلیل عدم مشارکت در هزینه های این پیمان و نیز اختصاص ندادن 2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود به هزینه های دفاعی انتقاد کرده است.

مقامات ارشد دولت ترامپ نیز رویکرد مشابهی در قبال ناتو در پیش گرفته اند. "رابرت اوبراین" مشاور امنیت ملی آمریکا  چندی قبل در اظهاراتی تند حتی احتمال فروپاشی ناتو را مطرح کرد.

اوبراین 11 نوامبر گفت: ناتو یک ائتلاف مهم برای ما به شمار می‌رود اما فکر می‌کنم اختلافاتی که در این ائتلاف به وجود آمده به دلیل این است که ما کشورهایی را در آن داریم که سهم عادلانه خود را برای هزینه‌های دفاعی پرداخت نمی‌کنند. به دلیل اینکه آلمان و سایر کشورهای عضو ناتو سهم عادلانه خود را نمی‌پردازند این پیمان در حال فروپاشی است. 

"دولت ترامپ" به طور ویژه، از آلمان به منظور پرداخت سهم بیشتری از هزینه‌های دفاعی ناتو انتقاد کرده است.

بنا بر آخرین برآورد‌ها، آلمان سال گذشته 1.23 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی اختصاص داد.

طبق گزارش‌ها برلین در نظر دارد سال آینده با افزایش مخارج دفاعی خود به 1.38 درصد از تولید ناخالص داخلی، آن را به 49.7 میلیارد یورو برساند.

ترامپ پس از رسیدن به قدرت، ناتو را یک سازمان "منسوخ شده" نامید که هزینه‌های زیادی بر دوش آمریکا می‌گذارد و اعلام کرد که دیگر از این سازمان نظامی حمایت نمی‌کند.

وی هم چنین ناتو را یک سازمان بد و به شدت پرهزینه برای آمریکا خوانده است. ضمن اینکه آمریکا در راستای رویکرد یکجانبه گرایانه ترامپ اساسا اهمیت یا نقشی برای متحدان اروپایی خود در تصمیم گیری های نظامی و امنیتی مهم  ناتو قائل نیست.

بسیاری از اعضای ناتو متوجه نگرش منفی ترامپ به ناتو شده اند.

همین مساله باعث شد تا امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه  اخیرا در اظهاراتی بی سابقه ناتو را در وضعیت مرگ مغزی اعلام کند.

نویسنده: میرطاهر

117

بیشتر بخوانید:

ترامپ بزرگ‌ ترین چالش برای اتحادیه اروپا/تحلیل

تاکید مکرون بر مرگ مغزی ناتو/ تحلیل

کامنت