آذر 14, 1398 05:27 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ادعای تروئیکای اروپایی علیه برنامه دفاعی موشکی ایران

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه هم راستا با آمریکا در نامه‌ای به "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد مدعی شدند برخی از موشک‌های ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت این سازمان، «ناهمخوان» است.

به گزارش پارس تودی، تروئیکای اروپایی در این نامه، به گوترش توصیه کردند در گزارش بعدی خود درباره برنامه موشکی ایران، این موشک‌ها را در تناقض با مفاد قطعنامه 2231 شورای امنیت معرفی کند.

این کشورها پیش از این هم این ادعا را مطرح کرده بودند، اما به دلیل عدم انطباق آن با متن قطعنامه 2231 نتوانستند شورای امنیت را به صدور قطعنامه یا بیانیه راضی کنند.

آمریکا و متحدانش که همواره به دنبال انحصار تکنولوژی‌های پیشرفته برای خود هستند، مدعی‌اند اقدام ایران در پرتاب موشک و ماهواره‌ به فضا در تناقض با قطعنامه 2231 شورای امنیت  است.

"محمدجواد ظریف"، وزیر خارجه ایران بارها در واکنش به این نوع ادعاها، اعلام کرده است: کسانی که با برجام آشنا هستند می‌دانند پرتاب ماهواره‌بر توسط ایران و آزمایش‌های موشکی نقض قطعنامه 2231 نیستند.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل فقط از ایران می‌خواهد موشک حامل کلاهک هسته‌ای نسازد تصریح کرده است، ایران برنامه هسته‌ای نظامی ندارد.

این اظهارات ظریف تاکنون بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در شانزده گزارش پایبندی ایران به برجام  وصلح آمیز بودن فعالیت های هسته ایران را تایید کرده است.

"سرگی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه هم اخیرا از موضع‌گیری آمریکا در قبال برنامه موشکی ایران انتقاد و تاکید کرد، ایران با آزمایش های فضایی و  موشکی خود هیچ گونه اقدام ممنوع از نظر قوانین بین المللی انجام نمی دهد.117

بیشتر بخوانید:

درخواست برجامی تروئیکای اروپایی از ایران؛ تکلیف کردن بدون اجرای تعهدات/ تحلیل

تروئیکای اروپایی ایران را به استفاده از «مکانیسم ماشه» تهدید کرد

 

کلیدواژه

کامنت