فروردین 13, 1399 23:40 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1401 12:03 Asia/Tehran]
  • گفت‌ وگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره سوریه

کاخ ریاست‌جمهوری روسیه چهارشنبه شب از گفت وگوی تلفنی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور این کشور با "رجب طیب اردوغان" رئیس‌جمهور ترکیه درباره سوریه خبر داد.

به گزارش پارس تودی، کاخ کرملین اعلام کرد، پوتین و اردوغان در این گفت وگوی تلفنی درباره  مسائل مربوط به سوریه بویژه اجرای توافقات روسیه و ترکیه درباره برقراری ثبات در استان ادلب ، شمال سوریه بحث و تبادل نظر کردند.

"پوتین" و "اردوغان" پنجشنبه 5 مارس پس از سه ساعت مذاکره درباره تنش‌های بوجود آمده در استان ادلب، شمال سوریه درخصوص برقراری آتش بس در این استان به توافق رسیدند؛ اما از آن زمان تاکنون گروه‌های تروریستی نزدیک به 40 بار آتش‌بس در ادلب را نقض کرده‌اند.

بن بست ترکیه در ادلب، "اردوغان" را وادار کرد تا پنجشنبه 5 مارس با سفر به مسکو و مذاکره مستقیم با "پوتین" به برقراری آتش‌بس در این منطقه تن دهد.

ترکیه یکی از حامیان اصلی گروه های تروریستی در سوریه است.

ارتش ترکیه در ماه های اخیر بارها در راستای حمایت از ترویست ها، مواضع ارتش و زیر ساخت های سوریه را هدف قرار داده است.

هم اکنون مناطقی در شمال سوریه در اشغال ارتش ترکیه است.

طی 3 سال گذشته، ارتش ترکیه بارها به خاک سوریه تجاوز کرده است.

تجاوزات ترکیه به شمال سوریه با محکومیت گسترده بین المللی مواجه شده است.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت ترکیه، عربستان، آمریکا و متحدانشان برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شد.

ارتش  سوریه اخیرا با کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران  و حمایت روسیه توانست پرونده گروه تروریستی داعش را در این کشور ببندد.

دیگر گروهای تروریستی نیز درحال شکست خوردن هستند.

117