شهریور 28, 1399 20:54 Asia/Tehran [Updated: شهریور 28, 1399 20:58 Asia/Tehran]
  • بلاروس مرزهای خود با لیتوانی، لهستان و اوکراین را بست

رئیس جمهوری بلاروس دستور بستن مرزهای این کشور با لهستان، لیتوانی و اوکراین را صادر کرد تا ارتش با استقرار نیروهای بیشتر از این مرزهای مشترک محافظت کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "الکساندر لوکاشنکو"، روز جمعه اعلام کرد، نیمی از نیروهای ارتش بلاروس با تجهیزات کامل مامور محافظت از مرزهای این کشور با لهستان، لیتوانی و اوکراین شده اند.

«ویکتور خرنین» Viktor Khrenin، وزیر دفاع بلاروس شنبه گذشته در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "سی تی وی" این کشور، از استقرار گردان تانک‌ های آمریکایی در مرز لیتوانی با بلاروس ابراز نگرانی کرده بود.

سرویس اطلاعات خارجی روسیه اخیرا نقش آمریکا در اعتراضات بلاروس را تایید و اعلام کرد: آمریکا حدود 20 میلیون دلار از طریق سازمان‌ های غیر دولتی برای اعتراضات سال‌های 2019 و 2020 بلاروس هزینه کرده و حمایت خود را از نیروهای ضد دولتی این کشور از آغاز ناآرامی‌ها افزایش داده است.

تاکنون بسیاری از کشور‌های غربی تلاش کرده‌ اند با دخالت در امور داخلی بلاروس، دولت این کشور را به رعایت نکردن حقوق بشر متهم کنند.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در نهم اوت و اعلام پیروزی مجدد "الکساندر لوکاشنکو"، طرفداران "سوتلانا تیخانوفسکایا" رقیب شکست خورده لوکاشنکو در خیابان‌ های شهرهای مختلف بلاروس به روند برگزاری انتخابات اعتراض کرده و با پلیس درگیر شده‌ اند.

لوکاشنکو اخیراً با اشاره به اعتراضات در بلاروس تاکید کرد، منشا این اعتراضات از خارج از کشور است.

کلیدواژه

کامنت