مهر 07, 1399 18:14 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1399 15:28 Asia/Tehran]
  • حضور آمریکا در اختلافات مدیترانه شرقی

وزرای امور خارجه آمریکا و یونان امروز دوشنبه در آتن دیدار و درخصوص بحران بوجود آمده میان ترکیه و یونان بر سر مساله اکتشاف گاز در شرق مدیترانه رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا و "نیکوس دندیاس" Níkos Déndias وزیر امور خارجه یونان پس از این دیدار، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند، واشنگتن و آتن خواهان حل مسائل پیرامون تعیین مرزهای دریایی در شرق مدیترانه به صورت مسالمت ‌آمیز و مطابق با قوانین بین المللی هستند.

پمپئو و دندیاس در این بیانیه مدعی شدند‌، آمریکا و یونان از تمام توان خود برای حفظ ثبات و امنیت در بخش‌های وسیع‌تری از این منطقه استفاده خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه نیز در گفت و گوی تلفنی با "ینس استولتنبرگ" Jens Stoltenberg دبیر کل  سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" درباره اوضاع شرق مدیترانه و ضرورت اهمیت اتحاد ناتو در خصوص بحران بوجود آمده در این منطقه گفت ‌وگو کرده بود.

در هفته‌های اخیر، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه درخصوص آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی مرتبط با انرژی در این منطقه تشدید شده است.

یونان با همراهی فرانسه و برخی کشورهای اروپایی، ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش ‌آمیز است و درباره تبعات این اقدامات به آنکارا هشدار داده‌ اند.

ترکیه، اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در دریای مدیترانه است.

ترکیه و یونان، اختلافات جدی درخصوص منابع نفت و گاز در شرق دریای مدیترانه دارند./115

بیشتر بخوانید:

هشدار وزیر امور خارجه یونان به ترکیه

استقبال نخست وزیر یونان از اقدامات ترکیه برای تنش زدایی در مدیترانه

 

کلیدواژه