اسفند 15, 1399 03:55 Asia/Tehran [Updated: اسفند 15, 1399 03:57 Asia/Tehran]
  • نبنزیا: غربی ها از

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، کشورهای غربی را متهم کرد که با استفاده از پرونده مختومه شیمیایی سوریه، در پی مجازات این کشور هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "واسیلی نبنزیا" روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سلاح شیمیایی در سوریه برگزار شد  با تاکید بر اینکه سوریه به طور داوطلبانه و به پیشنهاد روسیه، به  سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) پیوسته است تصریح کرد، در سال 2014، سلاح‌های شیمیایی در سوریه نابود و تاسیسات تولید این تسلیحات منهدم شد که OPCW بارها این موضوع را تأیید کرده است.

"نبنزیا" با بیان اینکه سوریه به تمامی تعهدات خود درخصوص کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی پایبند بوده است افزود، از سال 2014 تاکنون،دولت سوریه به طور کامل با این سازمان، دبیرخانه فنی آن از جمله مأموریت رسیدگی اعلامیه اولیه سوریه و همچنین با همه مأموریت‌های تحقیقاتی همکاری کرده است.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل خاطرنشان کرد: تعدادی از کشورهای غربی همچنان از "پرونده شیمیایی" به عنوان ابزاری برای فشار بر دولت سوریه استفاده می‌کنند.

آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی از در سال های اخیر با هدف مقابله با پیشروی‌های ارتش سوریه و توقف عملیات ضد تروریستی ارتش این کشور در چند مقطع زمانی، دمشق را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم و بارها مراکز تحقیقاتی، نظامی و پایگاه‌های سوریه را به این بهانه هدف قرار داده‌اند.

آمریکا و متحدانش بشدت نگران شکست تروریست ها در سوریه هستند.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان از جمله بریتانیا و فرانسه  برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شد.

ارتش  سوریه اخیرا با کمک های مستشاری جمهوری اسلامی ایران  و حمایت روسیه توانست پرونده گروه تروریستی داعش را در این کشور ببندد. دیگر گروهای تروریستی نیز درحال شکست خوردن هستند.

120