اردیبهشت 13, 1400 06:25 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 13, 1400 06:29 Asia/Tehran]
  • بریتانیا: ایران، از محورهای مورد بحث در نشست گروه هفت است

وزارت خارجه بریتانیا یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که  در نشست آتی وزاری خارجه گروه هفت درباره مسائل روزجهان از جمله ایران رایزنی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزارت خارجه بریتانیا با انتشار توییتی نوشت که نشست وزرای خارجه گروه هفت بر اولویت‌های ژئوپولتیکی از جمله ایران، روسیه و چین و چالش‌های جهانی از جمله کرونا و تغییرات اقلیمی متمرکز خواهد بود.

در این نشست که قرار است به میزبانی لندن برگزار شود، وزرای خارجه بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا حضور دارند. وزرای خارجه هند، استرالیا، کره جنوبی، آفریقای جنوبی نیز به عنوان مهمان به این نشست دعوت شده‌اند.

«دومینیک راب» وزیر خارجه بریتانیا نیز یکشنبه گفت، تقابل با روسیه در نشست گروه هفت به بحث گذاشته می‌شود. راب در آستانه برگزاری این نشست گفت، کشورش قصد دارد ایجاد یک  ساز  کار پاسخ سریع را برای مقابله با آنچه انتشار اطلاعات نادرست از سوی روسیه نامید، در گروه هفت به بحث بگذارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا در ادامه مدعی شد: «می‌توانیم به دروغ‌ها و تبلیغات و اخبار جعلی روسیه، نه فقط به صورت جداگانه بلکه به صورت جمعی واکنش نشان دهیم تا به آن‌ها پاسخ داده و حقیقت را برای مردم روسیه و چین و دیگر کشورها، در دسترس قرار دهیم.»

این در حالی است که روسیه بارها مداخله در امور دیگر کشورها را رد کرده و کشورهای غربی را به برانگیختن احساسات ضد روسی متهم می‌کند.125

کلیدواژه