تیر 23, 1400 04:08 Asia/Tehran [Updated: تیر 23, 1400 04:09 Asia/Tehran]
  • گفت و گوی وزیران خارجه روسیه و سودان درباره غرب آسیا و فلسطین

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با مریم الصادق المهدی وزیر امور خارجه سودان دیدار و دو طرف درخصوص مسائل غرب آسیا و مناقشه فلسطین و رژیم صهیونیستی و مساله لیبی گفت و گو کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، لاوروف و المهدی روز سه شنبه در مسکو مسائل مربوط به توسعه روابط سنتی دوستانه بین روسیه و سودان را بررسی و بر عزم متقابل دو کشور برای توسعه همکاریهای سودمند در عرصه های مختلف تاکید کردند.

در این دیدار همچنین موضوع های بین المللی و منطقه‌ای و اوضاع بحرانی خاورمیانه و شمال آفریقا و  حل و فصل مسائل این منطقه با شیوه های سیاسی و دیپلماتیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وزیران خارجه روسیه و سودان بر اهمیت گفت و گوهای سیاسی منظم و هماهنگی رویکردهای دو کشور در سازمان ملل و سایر مجامع بین المللی تاکید کردند. 

طرف روسی بر ضرورت حل و فصل مساله فلسطین تاکید کرد و گفت: حل این مساله شرایط برای تثبیت اوضاع منطقه غرب آسیا را فراهم می کند. 

لاوروف و المهدی سیر اوضاع لیبی را بررسی کرده و بر ضرورت برگزاری انتخابات سراسری در این کشور در ۲۴ دسامبر سال ۲۰۲۱ مطابق نقشه راه حل و فصل بحران لیبی تاکید کردند.

وزیران خارجه روسیه و سودان برخی توافق های بدست آمده در اجلاس روسیه و آفریقا در اکتبر سال ۲۰۱۹ در سوچی را بررسی کردند. 125

کلیدواژه