مهر 24, 1400 20:10 Asia/Tehran [Updated: مهر 24, 1400 20:22 Asia/Tehran]
  • چهاردهمین هفته اعتراضات در فرانسه علیه سیاست‌های کرونایی دولت

شهرهای مختلف فرانسه برای چهاردهمین هفته متوالی، صحنه تظاهرات معترضان علیه سیاست‌ های دولت در مقابله با ویروس کرونا بود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، هزاران شهروند فرانسوی روز شنبه با حضور در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه به ویژه پاریس، به سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری این کشور در مقابله با ویروس کرونا اعتراض کردند. 

معترضان به سیاست های دولت فرانسه موسوم به «جلیقه زردها» نیز در این اعتراضات حضور داشتند. 

معترضان فرانسه قوانین دولت این کشور مثل به همراه داشتن گذرنامه سلامت و واکسیناسیون اجباری را مخالف آزادی‌های فردی خود می‌ دانند.

هفته‌های گذشته نیز هزاران نفر از شهروندان فرانسوی در اعتراض به صدور گذرنامه سلامت برای دریافت‌کنندگان واکسن کرونا تظاهرات کردند.

به رغم اعتراضات فراوان در فرانسه، دادگاه عالی این کشور تأیید کرد که گذرنامه سلامت تا حد زیادی مطابق قانون اساسی است.

مقامات ارشد قانون اساسی فرانسه هم گذرنامه سلامت را که دسترسی به رستوران ها، کافی شاپ ها، قطار‌های بین شهری را محدود به افراد واکسینه شده و یا آن‌هایی که جواب آزمایش ابتلایشان به کرونا منفی است، می‌کند، مورد تأیید قرار دادند.

گذرنامه سلامت که ارائه آن در همه جای فرانسه الزامی است، اعتراضات فراوانی را در پی داشته و مخالفان این طرح، امانوئل مکرون را متهم می‌کنند که وی در حال اجرای نوعی دیکتاتوری سلامت است.

در پی تأیید گذرنامه سلامت از سوی دادگاه قانون اساسی فرانسه، صد‌ها معترض در برابر شورای قانون اساسی پاریس این اقدام را محکوم کردند.

117

کلیدواژه