مهر 25, 1400 12:02 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 14:28 Asia/Tehran]
  •  علل نگرانی اروپا از تظاهرات علیه راست گرایی افراطی و فاشسیم در ایتالیا

 ایران پرس: ده‌ها هزار نفر از شهروندان ایتالیایی به ویژه کارگران این کشور روز شنبه با تجمع در رم پایتخت این کشور علیه گسترش فاشیسم ، حملات هواداران احزاب دست راست افراطی و قوانین محدود کننده دولت ایتالیا اعتراض کردند.

حدود 100 هزار تن در این تظاهرات حضور داشتند. در میان این افراد سیاستمداران چپگرا و نمایندگان پارلمان اروپا نیز حضور داشتند. شعار این تظاهرات «بازگشت فاشیسم هرگز» بود.

کنفدراسیون عمومی کارگران ایتالیا (Italian General Confederation of Labour=CGIL)، کنفدراسیون اتحادیه‌های تجاری کارگری ایتالیا (CISL= Italian Confederation of Trade Unions) و اتحادیه کارگری ایتالیا (Italian Labor Union=UIL) این اعتراض را در واکنش به خشونت‌های هفته گذشته ترتیب دادند که پس از مخالفت شهروندان با الزام اخذ گواهی دیجیتال واکسن کرونا، رخ داد.

پس از تظاهرات علیه اجباری بودن واکسن در ایتالیا که در تاریخ 9 اکتبر برگزار شد، فعالان راستگرای افراطی ایتالیایی دست به اقدامات خشونت‌آمیزی زده و به دفتر کنفدراسیون عمومی کارگران ایتالیا حمله کردند.

 «مائوریزیو لاندینی» (Maurizio Landini) رئیس این کنفدراسیون این حمله را با حملات فاشیست‌ها در سال 1921 مقایسه کرده و گفت :تظاهرات روز شنبه  در دفاع از دموکراسی برگزار شد.

در چند سال اخیر احزاب و جنبش های راست گرای افراطی در ایتاالیا رشد قابل ملاحظه ای پیدا کرده و به موفقیت های چشمگیر در عرصه انتخابات پارلمانی دست یافته اند. این احزاب با فرصت طلب کامل و با توجه به معضل مهاجران غیر قانونی و پناهجویان در ایتالیا که موجب افزایش نارضایی عمومی شده به جلب آرای عمومی پرداخته اند.

ایتالیا اولین کشور اروپایی در مسیر پناهجویانی است که از آفریقا با شناورها و قایق های ناامن سفر پر خطری را به سمت اروپا انجام می دهند و به همین دلیل دولت این کشور همواره با این معضل بزرگ دست به گریبان است.

از سوی دیگر مشکلات روز افزون اقتصادی به دلیل همه گیری ویروس کرونا و بیماری کووید-19 و هم چنین مقررات جدید در زمینه اجباری بودن واکسن موجب اعتراض بسیاری از شهروندان شده و راست گرایان افراطی که با اقدامات دولت در این زمینه مخالفند از آن به مثابه فرصتی طلایی برای جلب نظر ایتالیایی ها به شعارها و احزاب و جنبش های راست گرا سوء استفاده می کنند.

البته پدیده گسترش راست گرایی افراطی در اروپا در چند سال اخیر به پدیده ای عام تبدیل شده و همه گیری کرونا نیز به این امر بیش از پیش کمک کرده است. نارضایی مردم اروپایی از مقررات سخت دولتها در این زمینه اعم از قرنطینه ها ، تعطیلی کسب و کارها ، واکسن زدن اجباری موجب شده که در دو سال اخیر اعتراضات گسترده ای در این زمینه در کشورهایی مانند آلمان ، فرانسه ، هلند ، ایتالیا و بریتانیا صورت گیرد.

دربرهه کنونی یکی از مهمترین مسائل اروپا در بعد سیاسی و اجتماعی ، شکل گیری و رشد جنبش ها و احزاب  راست گرای افراطی است که روز به روز در حال افزایش قدرت و نفوذ خود و کسب هواداران بیشتری هستند.

مخالفت با مهاجران و همچنین اختیارات اتحادیه اروپا از اشتراکات مهم این احزاب است. نارضایتی شدید مردم کشورهای  اروپایی از احزاب سنتی در اروپا باعث افزایش قابل توجه توجه به احزاب راست گرای افراطی در کشورهای مختلف قاره سبز شده است.

بحران اقتصادی سال 2008 و تبعات وخیم آن ، افزایش ورود مهاجران غیر قانونی و پناهجویان به کشورهای اروپایی و نیز انتقاد های فزاینده از اتحادیه اروپا و وابستگی کشورهای اروپایی به این نهاد و درخواست برای استقلال عمل بیشتر از دلایل این مساله شمرده شده است.

ضمن اینکه همه گیری کرونا و اعتراضات ناشی از آن به این پدیده خطرناک بیش از پیش دامن زده است. با توجه به اینکه گسترش خشونت علیه مخالفان و نیز اقلیت‌ها و آزار پناهجویان از سوی جریان راست‌ افراطی اروپایی دنبال می‌شود، به همین دلیل این جریان به یک تهدید امنیتی جدی برای کشورهای اروپایی تبدیل شده است.

نویسنده: سيدرضا مير طاهر

112

 بیشتر بخوانید:

تظاهرات گسترده ایتالیایی ها علیه گروه‌های راست افراطی

بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی ایتالیا منحل شد

تظاهرات مردم ایتالیا در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی

کلیدواژه