مهر 27, 1400 13:08 Asia/Tehran [Updated: آذر 16, 1400 14:24 Asia/Tehran]
  • علل افزایش تنش میان روسیه و ناتو

ایران پرس: با افزایش تنش میان روسیه و ناتو، مسکو از قطع روابط خود با ناتو خبر داد. «سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد که از ابتدای ماه نوامبر، روسیه روابط دیپلماتیک خود را با ناتو به طور کامل قطع خواهد کرد و دفتر اطلاعات ناتو در مسکو نیز تعطیل خواهد شد.

وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرد:اگر ناتو خواهان مذاکره باشد می‌تواند با سفیر روسیه در بلژیک گفت و گو کند.

این اقدام روسیه پس از آن صورت گرفت که  دو هفته پیش ناتو هشت دیپلمات روس را از مقر ناتو در بروکسل اخراج کرد. ناتو در توجیه این تصمیم خود اعلام کرد این هشت نفر مخفیانه در قالب ماموران اطلاعاتی کار می‌کردند؛ ادعایی که از طرف مقامات مسکو رد شده است.

«لئونید سلوتسکی» رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه با انتقاد از تصمیم ناتو برای اخراج دیپلمات های روس، آن را ادعای بی اساس خواند که هیچ گونه مدارکی برای اثبات آن ارائه شده است.

«میخاییل شینکمان» تحلیلگر سیاسی نیز با اشاره به اینکه تصمیم برای اخراج کارکنان دفتر نمایندگی روسیه از ناتو در بروکسل بدون هر گونه پایه و اساس و شواهدی گرفته شده است، خاطرنشان کرد : ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو برای تشدید تنش ها با روسیه سفارش دریافت کرده است و سعی دارد در مدت زمان کوتاه و فشرده به این هدف دست بیابد.

روابط روسیه و ناتو در سال های اخیر و به ویژه پس از بحران اوکراین در سال 2014 روند پر تنشی را طی کرده و هر سال بر میزان تعارض و رویارویی دو طرف افزوده شده است؛ به طوری که طرفین بارها نسبت به افزایش تنش ها هشدارداده اند.

روسیه پیروی اروپا از آمریکا و تبعیت از سیاست های واشنگتن به ویژه در زمینه مسایل امنیتی و نظامی را در چارچوب ناتو از دلایل افزایش شکاف و اختلاف میان مسکو و اروپا می داند.

از نظر مقامات مسکو، ناتو در راستای افزایش تنش و بدون درنظر گرفتن خواست و منافع مسکو عمل می کند؛ چنان که پس از بروز بحران اوکراین، کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا، روند تجدید قوا و استقرار گسترده نیروهای نظامی خود را به ویژه در دو حوزه بالتیک و دریای سیاه افزایش دادند. این موضوع نیز اعتراض گسترده مسکو را در پی داشت.

موضوع دیگر که همواره انتقاد مسکو را در پی داشته، تلاش مستمر ناتو برای پیشروی به سوی شرق و عضویت کشورهای مرکز و شرق اروپا از جمله همسایه مانند اوکراین و گرجستان است بوده است.

روسیه توسعه ناتو به سمت شرق را به عنوان تهدیدی علیه امنیت ملی خود ارزیابی کرده و رویکرد ناتو برای گسترش اعضای این پیمان نظامی را عامل تشدید تنش ها می داند. 

چنان که «لاوروف» وزیر خارجه روسیه چندی پیش با انتقاد از تحرکات ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس گفت: مدتهاست که کشورهای عضو ناتو فعالیت نظامی خود را در قلمرو اعضای جدید این اتحادیه، در نزدیکی مرزهای فدراسیون روسیه و بلاروس تقویت کرده اند.

در واقع کشورهای غربی طی سال های اخیر تلاش کرده اند در راستای مهار و تضعیف هر چه بیشتر روسیه فشار فزاینده سیاسی و نظامی به مسکو وارد کنند، به طوری که در سال های گذشته دو طرف با وضع تحریم، اخراج دیپلمات ها، اتهام به مداخله در انتخابات، جاسوسی و حملات سایبری روابط دیپلماتیک به شدت پرالتهابی را تجربه کرده اند. اما به نظر می رسد تعلیق همکاری میان روسیه و ناتو، ورود به مرحله حاد و خطرناکی از افزایش تنش میان طرفین باشد.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

112

بیشتر بخوانید:

ناتو 8 دیپلمات روس را اخراج کرد

وزیر خزانه‌داری آمریکا: ناتوانی در پرداخت بدهی‌ها باعث رکود اقتصادی خواهد شد

بلینکن در دیدار ماکرون: از طرح‌های امنیتی اروپا حمایت می‌کنیم/ ناتو نباید تضعیف شود

اذعان بایدن به ناتوانی آمریکا در مقابله القاعده؛ شکست استراتژی مبارزه‌ جهانی با تروریسم

کلیدواژه