آذر 10, 1400 02:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1400 06:02 Asia/Tehran]
  •  هشدار بلینکن به روسیه در سفر به اروپا

وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست وزیران کشورهای عضو ناتو در شهر ریگا، لتونی هشدار داد که هرگونه تشدید اختلافات در اوکراین توسط روسیه با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آنتونی بلینکن روز سه شنبه با وزیران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در شهر ریگا، لتونی دیدار و در خصوص افزایش حضور نظامی روسیه در مناطق مرزی شمالی و شرقی اوکراین گفت و گو کردند.  

بلینکن در مصاحبه با خبرنگاران گفت: هرگونه «تجاوز» جدید روسیه به اوکراین منجر به پاسخ «جدی» خواهد شد.  

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز به روسیه نسبت به تشدید هرگونه درگیری در اوکراین هشدار داد.  

وی گفت: اگر روسیه بار دیگر علیه یک کشور مستقل به زور متوسل شود، بهای زیادی را پرداخت خواهد کرد.  

این در حالی است که آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا روز شنبه اعلام کرده بود روسیه قصد ندارد به کشوری حمله کند و تمام بزرگ نمایی‌ها در مورد ادعای تهدید روسیه علیه اوکراین به شکل مصنوعی با هدف توجیه شکست‌های ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین مطرح شده است.  

همچنین سرگئی نارشکین رئیس سازمان اطلاعات خارجی روسیه، ادعای آمریکا در مورد احتمال حمله نیروهای روسی به اوکراین را اقدام تبلیغاتی واشنگتن خواند و تاکید کرد حمله‌ای از جانب روسیه علیه اوکراین در دستور کار نیست.  

در چند روز گذشته برخی رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.

آمریکا که همواره به دنبال راه‌هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود، به دنبال بهانه‌ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.125

کلیدواژه