آذر 15, 1400 13:50 Asia/Tehran [Updated: بهمن 02, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • فرانسه و چالش‌های انتخاباتی پیش رو

ایران پرس: در حالی کمتر از شش ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه باقی مانده است که فضای سیاسی در این کشور رنگ انتخاباتی گرفته و با اعلام رسمی اسامی نامزدهای احزاب مختلف، تنش های سیاسی نیز افزایش یافته است.

در همین فضای پرتنش نخستین نشست انتخاباتی در فرانسه با خشونت و اعتراض همراه شد.

«اریک زمور» نامزد جناح راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که هفته گذشته رسما نامزدی خود را برای انتخابات 2022 اعلام کرد، دیروز در نخستین گردهمایی انتخاباتی خود گفت: "خواهان خروج فرانسه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است."

نامزد جناح راست افراطی در تجمعی در مرکز نمایشگاهی ویلپنت در حومه پاریس با بیان این که مردم فرانسه هرگز دست نشانده اتحادیه اروپا نخواهند بود، از ایجاد یک جنبش سیاسی با نام «دوباره تسخیر کنید» (Reconquete) خبر داد.

اریک زمور

اریک زمور که از مخالفان سرسخت پذیرش مهاجران در فرانسه است، پیشنهاد کرد که همه مهاجران غیرقانونی از فرانسه اخراج شوند و تابعیت فرانسوی مجرمانی که شهروند کشورهای دیگر هستند، نیز لغو شود.

زمور که به عنوان یکی از افراد جنجالی راست افراطی شناخته می شود، در قبال مسلمانان و مهاجران، همواره مواضع سرسختانه ای داشته است، به طوری که گاهی اوقات از وی به عنوان «ترامپ فرانسه» یاد می شود. 

زمور که کارشناس رسانه است در ماه سپتامبر با شروع یک تور سراسری معرفی کتاب که به عنوان کمپین تبلیغاتی پنهان عمل می‌کرد، ورود چشمگیری به سیاست فرانسه داشت.

مواضع زمور جنجال های بسیاری در فرانسه برپا کرده است؛ به طوری که روز یکشنبه نیز تظاهراتی در اعتراض به نامزدی وی در انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه برگزار شد. در این تظاهرات دستکم 45 نفر از طرفداران و مخالفان اریک زمور بازداشت شدند و تعداد بسیاری زخمی و تعدادی نیز برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

«سیمون دوتیل» سخنگوی یک گروه ضد فاشیستی در این زمینه گفت: "ما نمی توانیم به آنها هیچ جایی را بسپاریم. فکر آنها پاک نیست و پر از نفرت است، ما بر خلاف نفرت و کینه آنها، گردهم آمده ایم تا نشان دهیم که ما برای برابری، حقوق زنان و برای پناهجویان مبارزه می‌کنیم."

انتخابات پیش رو، انتخاباتی مهم و سرنوشت ساز برای فرانسه و کل اروپا محسوب می شود. موضوعاتی چون نحوه مدیریت کرونا، کاهش رشد اقتصادی، افزایش بیکاری، تشدید فقر، ورود پناهجویان، رشد گروه های افراط گرا، اسلام ستیزی و رشد جنبش های اعتراضی، از جمله موضوعات مهم در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی فرانسه به شمار می آید.

همین موضوعات نیز به کاهش محبوبیت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و بالطبع، کاهش مشارکت سیاسی در این کشور انجامیده است.

در ماه های اخیر، محبوبیت مکرون به شدت کاهش یافته است. نحوه مدیریت وی در بحران کرونا، اظهارنظرات نسنجیده وی در موضوعات مختلف از جمله درقبال مسلمانان که سبب افزایش گرایش های نژادپرستانه و اسلام ستیزی در فرانسه و اروپا شده است، سبب شد تا وی شانس کمتری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشد.

البته مکرون تاکنون برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی فرانسه در آوریل 2022 اعلام نامزدی نکرده است، اما نظرسنجی ها نشان می دهد «اریک زمور» و «مارین لوپن»، دو چهره شاخص جناح راست افراطی فرانسه از رقبای اصلی وی، درصورت ورود به رقابت ها خواهند بود.

همین موضوع نیز نگرانی های شدیدی را در بین جناح های سنتی فرانسه و جریان وحدت گرا در سطح اروپا ایجاد کرده است.  

نویسنده: آتوسا دینیاریان  

117

بیشتر بخوانید:

راست سنتی فرانسه اولین بار یک زن را نامزد راهیابی به کاخ الیزه کرد

کلیدواژه