تیر 01, 1401 17:18 Asia/Tehran [Updated: تیر 01, 1401 17:25 Asia/Tehran]
  • هشدار وزارت خارجه روسیه درباره درگیری‌های احتمالی در جهان به دلیل سلطه‌طلبی آمریکا

معاون وزیر خارجه روسیه عنوان کرد تلاش آمریکا برای تحمیل سلطه خود در مناطقی از جهان عامل احتمال تشدید بحران‌ها در آینده قابل پیش بینی است.

اختلاف و منازعه سیاسی میان روسیه و آمریکا به بالاترین حد در قرن 21 رسیده است. تحریک اوکراین توسط آمریکا و برخی کشورهای اروپایی برای عضویت در ناتو سبب شد روسیه حمله نظامی به این کشور را در دستور کار قرار داد. حدود 4 ماه از این جنگ می‌گذرد، اما اقدام‌های حمایتی واشنگتن از کی‌اف در مقابل مسکو سبب شد تنش میان روسیه و آمریکا روند تصاعدی داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت، در آینده قابل پیش بینی، نباید احتمال تشدید بحران‌ها را در مناطقی از جهان که آمریکا و همپیمانانش به دنبال حفظ سلطه خود در آنها هستند، بعید دانست. از جمله این مناطق، منطقه آسیا و اقیانوس آرام است که احتمال وقوع درگیری‌ها در آنها بیشتر می‌شود.

ریابکوف همچنین جلوگیری از وقوع نزاع هسته‌ای میان قدرت‌های هسته‌ای را اولویت غیرمشروط روسیه خواند.

وی گفت: با در نظر گرفتن خطرات تشدید بحران اوکراین و عدم توانایی برای پیش‌بینی کلی از وضعیت بین‌المللی؛ اولویت مطلق دیپلماسی روسیه ممانعت از وقوع نزاع مستقیم میان قدرت‌های هسته‌ای و ادامه گفتگو برای کاهش تشدید تنش‌ها است. / 114

کلیدواژه