شهریور 28, 1401 23:49 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1401 00:20 Asia/Tehran]
  • تکرار ادعای ضدایرانی فرانسه در مذاکرات لغو تحریم‌ها

وزیر خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است، ادعای تعلل ایران در مذاکرات لغو تحریم‌ها را تکرار کرد.

دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌ای پنج‌ ماهه چهارم اوت در شهر وین آغاز شد و این مذاکرات هشتم اوت با بازگشت هیات‌ها به پایتخت‌ها پایان یافت.

برگزاری این دور از مذاکرات در پی آن انجام گرفت که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزنامه فایننشال‌تایمز ادعا کرد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که شامل راهکارهای به روز درباره رفع تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای ایران است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه طی اظهاراتی بدون اشاره به اهمال کشورش در اجرای تعهدات برجامی و نقش ایالات متحده در نابودی این توافق ادعا کرد که پیشنهاد بهتری برای حصول توافق در مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین روی میز نیست.

وی با اشاره به پیش‌نویس توافق پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین اضافه کرد که ابتکار عمل دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات رفع تحریم‌ها وجود ندارد.

ایران تاکید دارد که شرط رسیدن به توافق رفع موثر و پایدار تحریم‌ها، انتفاع اقتصادی مردم و پایان فشارها به بهانه موضوع هسته‌ای است.

اما دولت جو بایدن که به دلیل مشکلات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری برای بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارد به تاکتیک مقصرنمایی و تعیین ضرب‌الاجل‌های ساختگی متوسل و باعث طولانی شدن روند مذاکرات شده است.

هفته پیش جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد که مذاکرات با توجه به شرایط سیاسی در آمریکا به بن‌بست خورده است. / 114

کلیدواژه