مهر 01, 1401 10:45 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1401 10:51 Asia/Tehran]
  • آغاز همه پرسی الحاق دونباس به روسیه

همه پرسی در دو منطقه زاپوروژیه (Zaporozhye) و خرسون (Kherson) واقع در شرق اوکراین برای الحاق به روسیه آغاز شد.

رئیس‌جمهوری روسیه روز 21 فوریه (دوم اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

وی سه روز پس از آن در روز پنجشنبه 5اسفند 1400 آغاز عملیات نظامی ویژه علیه اوکراین را اعلام‌کرد و روابط پرتنش مسکو -‌ کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضع‌ داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، شهروندان جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و همچنین مناطق آزاد شده خرسون و ژاپوروژیه در منطقه دونباس طی پنج روز، یکم تا پنجم مهرماه (23 تا 27 سپتامبر) قرار است تا در همه پرسی الحاق به خاک روسیه آراء خود را به صندوق بیندازند.

طی آخرین نظرسنجی از جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک معلوم شده است که بیشتر ساکنان این جمهوری‌ها خواستار الحاق به روسیه هستند.

روسیه در حال حاضر کنترل منطقه خرسون و همچنین بخش‌های بزرگی از منطقه زاپوروژیه واقع در شرق اوکراین را در اختیار دارد که پس از آغاز عملیات نظامی مسکو در این منطقه به تصرف در آمد.

این در حالی است که در سال 2014 هم شبه جزیره کریمه با برگزاری همه پرسی به روسیه پیوست.

در همین حال «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه روز پنج شنبه در گفت وگو با نشریه نیوزویک با بیان اینکه روسیه استقلال جمهوری‌های دونباس را طبق چارچوب‌های مشخص شده در قوانین اساسی شان به رسمیت شناخته است، افزود: ساکنان سرزمین‌های آزادشده اوکراین حق تعیین سرنوشت به دست خودشان را دارند. 

117

کلیدواژه