آذر 03, 1401 21:58 Asia/Tehran [Updated: آذر 03, 1401 22:08 Asia/Tehran]
  • انتقاد شدید عضو پارلمان اروپا از سیاست‌های غرب در منطقه غرب آسیا

ایران پرس: «کلر دلی» یکی از اعضای پارلمان اروپا از کشور ایرلند از سیاست های غرب درقبال منطقه غرب آسیا به شدت انتقاد کرد.

به گفته کلر دلی این سیاست ها به جز مصیبت و گرفتاری هیچ نتیجه ای برای منطقه نداشته است و غربی ها حالا مدعی تلاش برای «ثبات آفرینی» در غرب آسیا هستند. وی همچنین از حمایت کشورهای غربی از گروهک تروریستی منافقین انتقاد کرد.

کلر دلی روز پنجشنبه در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: "پس از چند دهه حکمرانی سوء آمریکا و اروپا در خاورمیانه که با گسترش تروریسم، کودتا، تجاوزها و جنگهای نیابتی همراه بوده و میراث آن مصیبت و گرفتاری و جنگ بوده است، حالا می بینیم که اتحادیه اروپا دستشان را می شوید، چانه خود را می خاراند و به این می اندیشد که چگونه ثبات را به این منطقه بیاورد!؟ حتماً شوخی می کنند!"

انتقاد شدید این عضو پارلمان اروپا از سیاست های مخرب غرب در منطقه غرب آسیا با توجه به نتایج مصیبت بار حضور غربی ها در این منطقه و سیاست های  و اقدامات آنها صورت گرفته است.

این انتقاد همسو با انتقاداتی است که رقبای بین المللی غرب به ویژه آمریکا یعنی چین و روسیه در این زمینه صورت داده اند.

روسیه بارها بر این مساله تاکید کرده که مداخله گری غرب در منطقه غرب آسیا که بدون توجه به ارزش ها و سنت های حاکم بر کشورهای این منطقه و با هدف صدور و تحمیل دمکراسی مد نظر غرب صورت گرفته یکی از دلایل اصلی گسترش تروریسم است.

مسکو و پکن همواره غربی ها را به تلاش برای سلطه گری بر جهان و تحمیل ارزش های خود متهم کرده اند. در این راستا، مقامات ارشد روسیه و چین بارها به مداخلات غرب در کشورهایی مانند سوریه، لیبی و عراق اشاره کرده و این موارد را بمثابه تلاش های مستقیم غرب برای تحمیل سلطه و ارزشهای خود در سطح جهانی قلمداد کرده اند.

به طور خاص غربی ها و متحدان عرب آنها، به جای مقابله با تروریسم بویژه در نوع تکفیری آن در سوریه، صرفا برای پیشبرد منافع و رسیدن به اهداف مد نظر خود، به این گروه ها و ده ها گروه تروریستی دیگر بال و پر دادند و در نتیجه این گروه ها توانستند ضمن  فراهم آوردن نیرویی قابل توجه به اقداماتی دست یابند که تا قبل از آن شاید امکان آن غیر قابل تصور بود.

گسترش تروریسم نتیجه حضور غربی ها در منطقه غرب آسیا

بدین ترتیب ثمره حمایت گسترده غربی ها در غرب آسیا گسترش تروریسم در کشورهایی مانند افغانستان، سوریه و عراق  و هرج و مرج گسترده و وقوع جنگ داخلی در کشوری مانند لیبی بوده است. 

بسیاری از مداخلات غربی ها در غرب آسیا به بهانه گسترش دموکراسی و آزادی بوده است. این بهانه دروغین نیز با انتقاد شدید روسیه مواجه شده است.

در این زمینه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با انتقاد شدید از سیاست‌های مداخله جویانه کشورهای غربی که به بهانه توسعه دموکراسی در کشورهای مختلف اجرا می‌شود، تاکید کرد: "تغییرات ساختاری اجتماعی باید از طریق ساختارهای داخلی کشورها و نه از طریق دخالت قدرت‌های خارجی و بیرونی آغاز شود."

پوتین می گوید: "اتفاقات سالهای اخیر نشان می‌دهد که سیاست خارجی غرب که مبتنی بر مداخله بشردوستانه، جنگ برای آزادی و تلاش‌های خارجی برای تقویت مخالفان در برابر شرایط استبدادی است، نتیجه‌ای جز گسترش فعالیت‌های تروریستی و بی ثباتی کشورها نداشته و شرایط امروز عراق، سوریه و لیبی مثال روشن و برجسته این سیاست مداخله جویانه غرب است."

به رغم این گونه انتقادات که حتی از جانب سیاستمداران غربی مانند نماینده پارلمان اروپا نیز بیان شده اما نگاهی به سیاست ها و اقدامات کنونی غرب در غرب آسیا نشان می دهد که آمریکا وشرکای اروپایی ان هم چنان بر تداوم سیاست های سلطه گرانه و مداخله گری در این منطقه تاکید داشته و حاضر به اصلاح رویکردهای خود که نتایج فاجعه باری مانند جنگ های افغانستان و عراق را به همراه داشته نیستند.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

117

کلیدواژه