آبان 01, 1396 15:17 Asia/Tehran [Updated: آذر 09, 1400 15:59 Asia/Tehran]
  • همنوایی عربستان با امریکا و اسراییل در ناامن‌سازی منطقه/ تحلیل

پارس تودی- آمریکا به شدت تلاش می کند؛ با هم آوایی رژیم های منفور و برهم زننده ثبات و امنیت منطقه، مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران صف بندی کند.

تحرکات در این زمینه با سومین سفر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه امریکا به منطقه پر رنگتر شده است.

«عادل الجبیر» وزیر خارجه سعودی روز یکشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود، به خبرنگاران گفت، در خصوص آن‌چه که وی آن را «خطر ایران» نامید، با تیلرسون صحبت کرده است.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در گفت و گویی با خبرنگاران در پرتوریا درباره سفر تیلرسون به منطقه گفت، متاسفانه آمریکایی ها نمی خواهند بعد از سالها اشتباه دیدگاه خودشان را اصلاح کنند و بپذیرند که آنکه در منطقه باعث ثبات و آرامش و مبارزه با تروریسم است، ایران است.

اگر فداکاری های جمهوری اسلامی ایران بخصوص فداکاری های مدافعان حرم نبود ما الان در دمشق، بغداد و اربیل دولت داعش را مستقر داشتیم.

همزمان با اظهارات عادل الجبیر و تیلرسون در ریاض، «ترکی فیصل» شاهزاده سعودی که دوسال قبل نشست سالیانه گروهک تروریستی منافقین در پاریس را حمایت مالی کرد، طی سخنانی در همایش صهیونیستی، از مواضع ضد ایرانی ترامپ ابراز خوشنودی کرد.

ترکی فیصل، رئیس سابق سازمان امنیت عربستان، در پنل مشترکی کنار «افریم هالوی» رئیس پیشین سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» تاکید کرد، ریاض با رویکرد جدید آمریکا علیه ایران موافق است.

سیاست های منطقه ای عربستان در چند سال اخیر در یک ارزیابی کلی  بر روی سه  هدف متمرکز شده است:

1- نا امن کردن منطقه و متهم کردن ایران به دست داشتن در پروژه نا امن سازی منطقه

2- ایجاد اختلافات مذهبی از طریق ترویج جریان های تکفیری و متهم کردن ایران به نفوذ در منطقه

3- افزایش خریدهای تسلیحاتی به منظور ادامه جنگ های نیابتی و دعوت از بیگانگان برای افزایش حضور نظامی در منطقه

در چارچوب این اهداف، آل سعود تلاش می کنند تا به شیوه باج دادن های سنتی به امریکا و همسویی با ترامپ که شاهزادگان سعودی را «گاوشیرده» توصیف کرده است، استراتژی منزوی کردن ایران را درمنطقه پیاده کنند.

اما این سیاست از قبل شکست خورده است، چراکه امریکا با همه ظرفیت های خود در مواجهه با ایران با چالشهای جدی مواجه است و حتی قادر نیست موقعیت گذشته خود را به وسیله متحدان همیشگی اش ضد ایران باز یابی کند.

به تعبیر ظریف، وزیر امور خارجه ایران؛ عربستان حتی اگر با رشوه چند میلیاردی بخواهد آمریکا را با خود همراه کند به نتیجه نخواهد رسید.

«لورانس ناردو» کارشناس موسسه روابط بین الملل فرانسه روز یکشنبه در گفت و گو با پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی فرانس انفو، گفت:

"... تروریسمی که  جهان با آن روبرو است، تحت حمایت ایران نیست، بلکه  تحت حمایت پادشاهی های حاشیه خلیج فارس است... زمانی که آمریکا ازسخنان دیکتاتورها وراه وروش آنها پیروی می کند، سخنانش دیگر خریداری در جهان نخواهد داشت."

نویسنده: نسرین خویی

116/110

بیشتر بخوانید:

دیدار وزیر خارجه آمریکا با پادشاه عربستان

حمایت های آمریکا از عربستان تهدیدی است علیه حقوق بشر

سیاست خارجی آمریکا، در خدمت منافع عربستان و رژیم صهیونیستی

کلیدواژه