آبان 18, 1395 13:48 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • اولین نتایج رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

با آغاز نخستین رای گیری در سه حوزه کم جمعیت ایالت نیوهمپشایر آمریکا، دونالد ترامپ با کسب مجموع 32 رای در برابر 25 رای هیلاری کلینتون، از وی پیشی گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، هیلاری کلینتون توانست در نخستین ساعات آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا که به طور سنتی در دیکسویل ناچ ایالت نیوهمپشایر برگزار می شود، با کسب چهار رای در برابر دو رای از ترامپ پیش بیفتد، اما اکنون با شمارش مجموع آرا در سه حوزه رای گیری در این ایالت، ترامپ وی را پشت سر نهاد.

پس از رای گیری در روستای دیکسویل ناچ، رای گیری در دو شهر کوچک هارتز لوکیشن (Hart’s Location) و میلزفیلد (Millsfield) نیز آغاز شد و در هارتز لوکیشن هیلاری کلینتون 17 رای، ترامپ 14 رای، گری جانسون نامزد حزب لیبرترین سه رای به دست آورند و دو رای برای برنی سندرز و یک رای برای جان کیسیک ریخته شد.

برنی سندرز، نامزد حزب دمکرات و جان کیسیک یکی از 17 نامزد حزب جمهوریخواه، در انتخابات مقدماتی و درون حزبی ریاست جمهوری 2016 آمریکا شکست خوردند.

اما در "میلسفیلد" آرا به نفع ترامپ تمام شد.

ترامپ توانست با کسب 16 رای در برابر چهار رای کلینتون، برنده شود، یک رای نیز به برنی سندرز داده شد.

اکنون در مجموع شمارش آرا در این سه حوزه از ایالت نیوهمپشایر، ترامپ با کسب 32 رای توانست بر هیلاری کلینتون که در مجموع 25 رای به دست آورد، پیشی گیرد.

بنا بر قوانین ایالت نیوهمپشایر، شهرها و مناطقی که جمعیت آنها کمتر از 100 نفر است، می توانند در هشتم ماه نوامبر، زمان آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پس از نیمه شب و ورود به روز جدید، رای گیری را آغاز کنند و حوزه رای گیری بلافاصله پس از آنکه رای دهندگان ثبت نام شده آرای خود را به صندوق ها انداختند، بسته می شود.

دیکسویل ناچ روستایی کوچک با جمعیتی بیش از 70 نفر واقع در شمال ایالت نیوهمپشایر در نزدیکی مرز کاناداست، که از سال 1960 میلادی تاکنون بطور سنتی نخستین محل رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

در اغلب ایالت ها رای گیری تا ساعت 7 یا 8 شب ادامه دارد، اما ایالت هایی مانند نیویورک یا داکوتای شمالی هم هستند که زمان انتخابات را تا ساعت 9 شب اعلام کرده اند. البته به دلیل پهناوری جغرافیایی 50 ایالت آمریکا که از شرق به غرب این کشور گسترده شده است، بعضی از روستاهای ایالات شرقی آمریکا مانند "دکس ویل ناچ" از ایالت نیوهمپشایر به صورت سنتی به محض ورود به ساعت اولیه هشت نوامبر، انتخابات را زودتر از سایر ایالت ها و خارج از زمان بندی رسمی اعلام شده آغاز می کنند.

نظام انتخابات آمریکا بگونه ای است که هر ایالت بطور مستقل رای گیری و نتایج را اعلام می کند. حوزه های رای گیری در اغلب ایالت ها از ساعت هفت صبح به وقت محلی باز می شود؛ هر چند در برخی ایالت ها از جمله مِین، نیویورک، ویرجینیا، کنتاکی و ایندیانا حوزه های رای گیری از ساعت شش صبح به وقت محلی (14:30 ظهر ایران) آماده رای گیری هستند.

در این دور از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، شش نامزد به رقابت می پردازند.

علاوه بر دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه، گری جانسون از حزب لیبرترین، جیل استاین از حزب سبز، درل کاستل (Darrell Castle) نامزد حزب قانون اساسی و اوان مک مالین (Evan McMullin) نامزد مستقل و از ماموران ارشد سابق سیا شرکت دارند.

کلیدواژه