آبان 16, 1396 00:51 Asia/Tehran [Updated: مهر 15, 1398 18:50 Asia/Tehran]
  • تاکید ایران بر مسئولیت مشترک برای حفظ محیط زیست در اجلاس بن

ایران بر مسئولیت مشترک همه کشورها برای کاهش اثر تغییرات آب و هوا در اجلاس تغییرات آب و هوا در شهر بن آلمان تاکید کرد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از برلین، در بیانیه ای که مجید شفیع پور نماینده جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در افتتاحیه اجلاس کنوانسیون تغییرات آب و هوا قرائت کرد بر ضرورت اقدام مشترک همه کشورها بر کاهش اثرات تغییرات آب و هوا با حفظ اولویت های ملی تاکید شده است.

در این بیانیه همچنین به تامین مالی 100 میلیارد دلاری برای کمک به کشورهای در حال توسعه در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اشاره شده است.

در بیانیه ایران در اجلاس بن تاکید شده است عناصر کلیدی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، مانند تامین مالی و انتقال تکنولوژی باید به عنوان اهرم های حمایتی دیده شود و مسئولیت کشورهای توسعه یافته که عامل اصلی ایجاد گرمایش زمین هستند تا قبل از شروع مفاد توافق نامه پاریس تحقق یابد.

بیست و سومین اجلاس کنوانسیون تغییرات آب و هوا از روز دوشنبه به مدت 10 روز در شهر بن آلمان محل دبیرخانه دائمی این کنوانسیون برگزار شد.

میزبان این دوره از اجلاس فیجی است و ریاست اجلاس را نخست وزیر این کشور بر عهده دارد اما به دلیل حضور 20 هزار نفر در اجلاس و کمبود فضای مناسب و سهولت مسافرت هیئت ها به این کشور، اجلاس یاد شده در بن آلمان برگزار می شود.

کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد یک سال پس از اجرایی شدن توافق آب و هوایی پاریس  از ششم تا هفدهم نوامبردر شهر بن آلمان با حضور کشورهای عضو توافق پاریس، برگزار می شود.

در همین حال، هزاران نفر در شهر بن آلمان روز شنبه در آستانه این کنفرانس، تظاهرات کردند و خواستار اقدام سریعتر دولت های جهان برای برچیدن نیروگاه های با سوخت زغال سنگ و مقابله با تغییرات اقلیمی شدند.

«دونالد ترمپ» رئیس جمهوری آمریکا در اوت 2017 از توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس به طور رسمی خارج شد. 

توافق پاریس در دسامبر 2015 بین 196 کشور عضو چهارچوب کنوانسیون آب و هوایی سازمان ملل به دست آمد و از چهارم نوامبر 2016 نیز اجرایی شد. 131

 

ابتکار: ایران در مقابله با تغییرات آب و هوایی جدی است

آلبوم تصاویر: اعتراض مردم آمریکا به لغو پیمان تغییرات آب وهوایی پاریس از سوی ترامپ

کامنت