تیر 17, 1397 17:08 Asia/Tehran [Updated: خرداد 04, 1401 10:40 Asia/Tehran]
  •  تاکید بر گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و ژاپن

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و سفیر ژاپن در تهران با اشاره به روابط دیرینه دو کشور، بر گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه فرهنگی تاکید کردند.

به گزارش پارس‌تودی؛ «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در دیدار با «هیرویاسو کوبایاشی» سفیر ژاپن در تهران با اشاره به شصتمین سال امضای موافقتنامه فرهنگی و نودمین سال برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، بر گسترش روابط فرهنگی و دیپلماتیک دوجانبه تاکید کرد.

صالحی در ادامه با اشاره به عرصه فرهنگی و هنرهای  سینما، موسیقی، تجسمی، نمایشی، ادبیات و ترجمه کشورمان بر همکاری‌های مشترک در این زمینه‌ها با هدف آشنایی دو تمدن بزرگ آسیایی ایران و ژاپن تاکید کرد.

وی افزود: سفارت ژاپن در حوزه‌های مختلف فرهنگی فعالیت‌های خوبی در ایران داشته است و تهران آمادگی استمرار و ادامه این فعالیت‌ها را دارد.

سفیر ژاپن در تهران نیز با اشاره به سفر وزیر امور خارجه این کشور در سال 2015 به ایران، گفت: در این سفر شورای همکاری ایران و ژاپن تاسیس شد که بر اساس آن، شش کارگروه ازجمله کارگروه ورزش و فرهنگ تشکیل و سال گذشته دومین جلسه آن برگزار شد و درباره همکاری‌های مشترک فرهنگی و ورزشی دو کشور بحث شد.

«هیرویاسو کوبایاشی» افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری و ادبی فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و ژاپن به راهنمایی‌های آن برای پیشبرد روابط فرهنگی دو کشور نیاز دارد.

اولین موافقتنامه رسمی فرهنگی میان ایران و ژاپن در 16 آوریل 1957 به امضاء رسید و به موجب این موافقتنامه، دولت ژاپن همه ساله تعدادی بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف به دانشجویان ایرانی اختصاص می‌دهد.

116/120

بیشتر بخوانید:

تاکید بر گسترش همکاری های ایران و ژاپن در دیدار وزیر نیروی ایران با وزیر خارجه ژاپن

روحانی در دیدار نخست وزیر ژاپن: ایران از سرمایه گذاری و همکاری مشترک با ژاپن در همه عرصه ها حمایت می کند

 

کلیدواژه