شهریور 18, 1397 06:53 Asia/Tehran [Updated: آذر 05, 1401 16:39 Asia/Tehran]
  • فرصت‌طلب‌ها؛ عامل حمله به‌کنسولگری ایران در بصره

معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، گفت: حمله به‌کنسولگری ایران در بصره کار فرصت‌طلب‌ها و سوء‌استفاده‌کنندگان بود.

به گزارش پارس‌تودی؛ «موسی علیزاده طباطبایی» شنبه‌شب در گفت وگوی تلفنی با برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: اتفاقات اخیر در بصره با سوء‌استفاده عده‌ای و درچارچوب توطئه طولانی نیم قرن اخیر برای ایجاد شکاف میان دو ملت ایران و عراق بود. 

معاون سفیر ایران در عراق تصریح کرد: سرویس‌های جاسوسی خارجی با القای برخی شایعات در فضای مجازی در پی ایجاد اختلاف میان مردم دو کشور هستند.

«موسی علیزاده طباطبایی» گفت: دولت عراق از حادثه پیش آمده در بصره عذرخواهی کرد و رئیس جمهور و وزارت خارجه عراق هم در بیانیه‌های جداگانه‌ای از آنچه در این شهر اتفاق افتاد ابراز تأسف کردند. 

معاون سفیر ایران در عراق با بیان اینکه التهابات پس از انتخابات پارلمان عراق در برخی مناطق این کشور به‌ویژه در استان‌های جنوبی همچنان ادامه دارد، افزود: دو شب پیش از حمله به کنسولگری کشورمان در بصره همه اماکن دولتی در این شهر توسط عده‌ای آشوبگر به آتش کشیده بود. 

معاون سفیر کشورمان در عراق گفت: آنکه بیش از همه در جریان حمله به کنسولگری ایران در بصره آسیب دید خود مردم عراق بودند زیرا گذرنامه‌های بیماران و زائران عراقی که برای صدور روادید در کنسولگری کشورمان بود به آتش کشیده شد.

نقش آمریکا در ناآرامی‌های بصره

معاون سازمان بسیج مردمی عراق «حشد الشعبی» شنبه‌شب اعلام کرد این سازمان، اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد سفارت آمریکا و کنسولگری این کشور در ناآرمی‌های اخیر بصره دست داشته‌اند.

«ابومهدی المهندس» با بیان اینکه کنسولگری آمریکا در بصره از طریق آشوب‌های اخیر به دنبال ایجاد جنگ میان احزاب شیعی عراق بود تاکید کرد هیچگاه جنگ و درگیری میان احزاب شیعه و یا سایر فرقه‌های عراق روی نخواهد داد.

جمعه‌شب گروهی در جریان اعتراض به اوضاع نابسامان خدمات‌رسانی، به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در بصره تعرض کردند. در اثر این تعرض، ساختمان کنسولگری ایران  به آتش کشیده شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه به کنسولگری ایران در بصره،  مسئولیت خطیر دولت عراق در حفاظت از اماکن دیپلماتیک را یادآور شد و از بغداد مصرا خواست هر چه سریع تر نسبت به شناسایی، دستگیری و مجازات آمران و عاملان این جرم سنگین اقدام کند. 

بیشتر بخوانید: 

ابومهدی المهندس: آمریکا عامل ناآرامی‌های بصره است

رئیس‌جمهور عراق خواستار محاکمه عاملان حمله به کنسولگری ایران در بصره شد

گزارش: ناآرامی‌های اخیر بصره؛ فتنه‌ای همسو با داعش

کلیدواژه