مهر 24, 1397 12:52 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1400 16:55 Asia/Tehran]

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سخنان سخیف نماینده پارلمان امارات تاکید کرد: حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی جمهوری اسلامی ایران بر جزایر غیرقابل مذاکره است.

به گزارش پارس‌تودی به نقل از خبرگزاری خانه‌ملت؛ «سیده فاطمه حسینی» روز سه‌شنبه در واکنش به سخنان واهی و پوچ نماینده پارلمان امارات درخصوص سه جزیره ایرانی در خلیج فارس در صد و سی و نهمین اجلاس اتحادیه بین‌المجالس در یادداشتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران مجدداً بر حاکمیت تام خود بر جزایر ایرانی «بوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» در خلیج فارس تاکید و هر ادعایی در این رابطه را رد می‌کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: جمهوری اسلامی ایران تأکید می‌کند که هر اقدامی که درخصوص جزایر سه گانه توسط ایران اتخاذ شده مبتنی بر اصول حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است. 

این یادداشت می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ساختگی از نام خلیج فارس را هم غیرقانونی و فاقد ارزش سیاسی می‌داند.

ادعای امارات درباره این جزایر ایرانی در حالی مطرح می‌شود که بر اساس اسناد سازمان ملل جزایر سه گانه جزلاینفک خاک جمهوری اسلامی ایران است.

پیشتر(7 فروردین) نیز «غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» در واکنش به ادعای نماینده پارلمان امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس جهانی در ژنو، گفت: این ادعاها بی اساس و در تعارض با اصول و حقوق بین‌المللی، منشور سازمان ملل و روابط همسایگی است.

نشست صد و سی و نهم اتحادیه بین‌المجالس، 14 تا 18 اکتبر جاری با شعار «رهبری پارلمان‌ها در ارتقاء صلح و توسعه در عصر نوآوری و تغییرات فناوری» در ژنو درحال برگزاری است. 

اتحادیه بین‌المجالس (Inter-Parliamentary Union) در سال 1889 تأسیس شد و هدف آن کمک به صلح و همکاری میان ملتها با گفت و گو میان پارلمان‌های جهان است. مقر این اتحادیه در ژنو سوئیس است.

118/120

بیشتر بخوانید:

تاکید قاطع نماینده ایران در اتحادیه بین المجالس بر حاکمیت غیر قابل مذاکره ایران بر جزایر سه گانه در خلیج فارس

قاسمی: حاکمیت ایران بر جزایر سه گانه واقعیتی انکارناپذیر است

کلیدواژه