آبان 27, 1397 11:45 Asia/Tehran [Updated: آذر 13, 1401 15:52 Asia/Tehran]

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحریم دارو و تجهیزات پزشکی و به‌خطر انداختن سلامت یک ملت به نام حقوق‌بشر با انسانیت سنخیت ندارد.

به گزارش پارس‌تودی؛ «حسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت وگو با خبرنگار شبکه العالم؛ درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا در حوزه سلامت، با تاکید بر اینکه، عنوان تحریم و انجام آن ولو اینکه برای هواپیما، کشتی و یا تجهیزات صنعتی باشد، باعث مشکلاتی برای کشور و جامعه خواهد شد، تاکید کرد: اگر این تحریم‌ها در حوزه سلامت مردم باشد، دیگر باید پاسخ آن را از وجدان‌های آگاه و افراد منصفی که در سراسر جهان هستند پرسید. 

وزیر بهداشت با بیان این که تحریم نبودن حوزه دارو، ادعایی بیش نیست و در عمل حوزه دارو نیز تحریم است، اظهار کرد: در حال حاضر دارو آماده حمل است، اما هواپیما و کشتی حاضر نیست حمل کند، بنابراین از ادعا تا عمل فاصله است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: درباره تحریم‌های آمریکا، نیازی به توضیح نیست و آنهایی که در دنیا آگاه، بیدار و منصف هستند، با ایران هستند و این به منزله شکایت نیست، بلکه شناخت قدرت‌های بین‌المللی است که دستگاه‌های تبلیغی آنها سعی در فریب افکار عمومی و در اختیار گرفتن باورهای مردم را دارند و  زمان همه چیز را حل خواهد کرد.

اذعان واشنگتن‌پست به‌تحریم‌ دارویی ایران

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هم نوشته است، به باور تحلیلگران اقتصادی، تحریم‌های جدید آمریکا ضد مؤسسات تجاری ازجمله بانکی که تا همین اواخر بیشتر پرداخت‌های ایران را در حوزه واردات کالا‌های بشردوستانه انجام می‌داد تأثیری ناامیدکننده بر شرکت‌های خارجی تأمین‌کننده دارو و سایر تولیدات دارویی داشته است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، 8 مه 2018 (18 اردیبهشت) به طور یکجانبه خروج کشورش را از برجام اعلام کرد و طی دو مرحله تحریم‌های هسته‌ای را ضد ایران بازگرداند.

این تحریم‌ها به‌طور مستقیم مردم ایران را هدف قرار می‌دهد و هرگونه فرافکنی آمریکایی‌ها در این زمینه، تلاش برای توجیه افکار عمومی است.

بیشتر بخوانید: 

تدابیر مجلس و دولت برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

تحریم‌های آمریکا و سنجش اعتبار اروپا

کلیدواژه