بهمن 26, 1397 23:09 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • قاسمی: نگاه ایران به تاجیکستان خویشاوندی است

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با دولت تاجیکستان نگاه خویشاوندی است، تصریح کرد سیاست و رویکرد تهران در سال های بعد از استقلال تاجیکستان همراهی و ایستادن در کنار دولت دوشنبه بوده است.

به گزارش پارس تودی، "بهرام قاسمی" جمعه شب در خصوص اظهارات وزیر خارجه تاجیکستان در مراسم روز ملی جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه گفت: روابط ایران و تاجیکستان روابطی عمیق و مبتنی بر ریشه‌های مشترک و کهن است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه نمی‌توان پیوند‌ها و پیوستگی‌های به یادگار و ماندگار از گذشته‌های دور میان دو کشور را نادیده گرفت افزود تاریخ، جغرافیا، گذشته و آینده و تمامی اشتراکات میان دو کشور، همه بر ضرورت همکاری‌ها و همدلی‌های هرچه بیشتر دو دولت و دو ملت تاکید می‌نمایند.

قاسمی تصریح کرد  سیاست ایران نسبت به همسایگان همواره سیاستی آشکار و کاملا روشن و بر اساس تعمیق و توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها در تمامی زمینه‌های ممکن و روابط توام با حسن همجواری و نزدیکی روابط دولت‌ها و ملت‌ها استوار است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد، ایران خواهان تاجیکستانی است که همواره برخوردار از امنیت، ثبات، مقتدر و رو به رشد و توسعه باشد.

قاسمی تصریح کرد ایران از هیچ گروهی که علیه ارکان قانونی تاجیکستان اقدام کند، حمایت نکرده و نمی‌کند و همیشه روابط خوب و برادرانه با دولت دوشنبه را خواستار بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان خاطرنشان کرد آرزوی قلبی دولت ایران افزایش همدلی و گسترش روابط در همه زمینه‌ها و ترسیم آینده‌ای روشن میان دو کشور است.

قاسمی افزود البته باید این توجه و هوشیاری را داشته باشیم که روابط دوستانه و برادرانه ما همواره دشمنان و بد خواهانی داشته و دارد که باید با هوشمندی، تلاش های شیطنت آمیز برای تخریب روابط دو کشور را خنثی کنیم.

سخنگوی وزارت  خارجه کشورمان گفت: اصولا با توجه به شرایط منطقه و کانون هایی که برای گسترش افراط گرایی و تقویت تروریسم می کوشند تا امنیت و ثبات و حاکمیت کشورها را هدف قرار دهند، باید در یک همکاری مشترک و جمعی تا از میان رفتن این تهدیدات تلاش کرده و این به یک عزم همگانی و حتی جهانی نیاز دارد.

وی همچنین یادآورشد که ایران تاکنون به سهم خود با تمام توان در این مسیر گام برداشته و در کنار تمامی کشورها و حاکمیت هایی بوده که مورد تهدید از سوی تروریسم و افراط گرایی قرار داشته اند و این رویکرد را همچنان ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه تاجیکستان 11 فوریه در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در شهر دوشنبه با اشاره به مشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور تاکید کرد دوشنبه به دنبال گسترش روابط با تهران است.

"سراج الدین مهرالدین"  با تاکید بر علاقه مندی "دوشنبه" جهت رشد مناسبت سیاسی، اقتصادی، تجاری، فنی و فرهنگی و رفع موانع موجود با تهران ابراز امیدواری کرد سال 2019 سال رفع موانع و بهبود روابط میان دو کشور باشد.117

بیشتر بخوانید:

گسترش روابط با ایران اولویت سیاست خارجی تاجیکستان

مشکلات اتباع تاجیکستان پس از ممنوعیت انتقال پول/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت