بهمن 29, 1397 15:36 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 13:47 Asia/Tehran]
  • قاسمی: اروپا نباید به دنبال تکمیل خواسته‌های خود از جانب ایران باشد

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت: صبر و تحمل مردم و دولت ایران حدی دارد و اروپا نباید با صرف زمان به دنبال تکمیل خواسته های خود از جانب ایران باشد.

به گزارش پارس تودی، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امورخارجه روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی درباره کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «ابزار پشتیبان فعالیت‌های تجاری» (INSTEX) اینستکس گفت: آنچه از سوی اروپا مطرح شده یک اراده سیاسی بوده که تاکنون موفقیت لازم را نداشته و کارها به کندی پیش رفته است.

قاسمی با اشاره به تاکید وزیر امورخارجه ایران بر اقدام عملی اروپا پس از خروج آمریکا از برجام افزود: جمهوری اسلامی ایران نقشی سازنده و پویا در ایجاد صلح و مبارزه با مواد مخدر و جنایات سازمان یافته داشته و در بحث برجام نیز تعهدات خود را به خوبی انجام داده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: اروپایی‌ها بار‌ها گفتنه‌اند مخالف سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا هستند و با توجه به نقش مثبت ایران در ثبات و امنیت منطقه، اروپا باید وظیفه خود را در تامین منافع ایران از برجام اجرا کند.

قاسمی درباره همکاری‌های ایران و پاکستان پس از حمله تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان و سفر ولیعهد عربستان به آن کشور پس از این حادثه تروریستی گفت: ارتباط تهران با اسلام آباد از کانال های مختلف برقرار است و دوطرف پیشنهاداتی را برای حل مشکلات پیش آمده برای برخی آمد و شدها مطرح کرده اند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر ولیعهد عربستان به پاکستان نیز گفت: روابط خارجی همسایگان به خودشان مربوط است و تهران دخالتی در آن ندارد اما کشورهای همسایه باید متوجه برخی شیطنت های صورت گرفته از سوی کانون های مشخص برای تحت تاثیر قرار دادن روابط ایران با آنها باشند.

قاسمی در پاسخ به سوال خبرنگار برون مرزی درباره سفر امروز «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی به چین و تعاملات با این کشور به ویژه در زمینه اقتصادی گفت: همکاری های ایران با چین در سطح بسیار خوبی قرار دارد؛ البته ممکن است در مقاطعی نارسایی‌ها و کمبود‌هایی وجود داشته باشد اما این همکاری رو به جلو است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان درباره نقش منطقه ای ایران گفت: نقش ایران در منطقه کاملا مشخص است و مقامات کشورهای اروپایی به خوبی از نقش ثبات ساز ایران در منطقه آگاه هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر اضافه شدن کشورهایی مثل عراق و لبنان به نشست‌های آستانه گفت: تصمیم گیری درباره حضور کشورهای جدید در این فرایند به عنوان عضو ناظر و نه این که عضو اصلی فرآیند آستانه باشند از گذشته مطرح بوده است.116/118

بیشتر بخوانید:

اینستکس؛ بازی‌سیاسی اروپا درقبال ایران/ تحلیل

گفت‌وگوی تلفنی قریشی با ظریف؛ پاکستان قول همکاری داد

کلیدواژه

کامنت