تیر 03, 1398 07:05 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1399 20:55 Asia/Tehran]
  • رئیس قوه قضائیه: دشمن از مقاومت ملت ایران مستاصل شده است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه امروز دشمن در مقابل اراده پولادین ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مستاصل شده و دنیا این موضوع را لمس کرده است، تاکید کرد که با وجود همه تنگناها، مقاومت جواب داده است.

به گزارش پارس تودی؛ حجت الاسلام و المسلمین «سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضائیه یکشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه یک سیما و رادیو سراسری پخش شد، از حادثه هفتم تیر 1360 به عنوان یکی از صحنه ها و حوادث سخت برای انقلاب و مردم کشور یاد کرد.

رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید بهشتی گفت: مرور جریان هفتم تیر و شناخت وقایعی که در روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی واقع شد هم برای کسانی که در آن زمان حضور داشتند و هم برای نسل جوان و عزیزانی که آن دوره‌ها را ندیده اند، ضرورت دارد.

وی افزود: انقلاب اسلامی با اهداف بسیار مهم و با آرمانهای بسیار بلندی اتفاق افتاد و امام پرچمدار این انقلاب و نهضت بودند و یاران امام و مسئولان عالی کشور که به دنبال تحقق این آرمانها بودند، برای شکل گیری نظام اسلامی و تدوین قانون اساسی تلاش کردند.

شباهت جنایات منافقین با داعش

رئیس دستگاه قضا ایجاد جنگ تحمیلی هشت ساله علیه مردم ایران و ایجاد حرکت منافقین را از اقدامات دشمنان نام برد و یادآور شد: حرکت منافقین همان حرکت داعشی هایی است که امروز در سوریه، در عراق و در منطقه دست به جنایات بی شماری می‌زنند.

وی افزود: آن روزها جریان نفاق و جریان دست نشانده استکبار ترورهایی را در این کشور انجام داد که نه فقط از مسئولین و یاران امام بلکه از مردم کوچه و بازار به خاک و خون کشید.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به اینکه این سوال باید در ذهن جوانان ما بماند که چرا اروپایی‌ها و غربی‌ها به تروریست‌هایی که در داخل کشور بیش از 17 هزار نفر از مردم و مسئولین ما از جمله امامان جمعه را به شهادت رساندند، پناه داده اند افزود: چرا اروپاییها به خود اجازه دادند سازمان منافقین تروریستی که همین الان هم برنامه‌های ترور را دنبال می‌کنند در آن کشورها آزادانه فعالیت کنند و این نشان می دهد که بحث مبارزه با تروریست و بحث انسانی که اروپاییها از آن نام می‌برند فقط در جهت منافع آنهاست و اصلاً مسئله ملت‌ها و جان انسان‌ها مورد نظر آنها نیست.

برخورد قاطعانه دستگاه قضا با فساد

حجت الاسلام رئیسی گفت: به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که فساد و ناسلامتی را در دستگاه قضائی بوجود آورد و در این زمینه قطعاً برخورد ما متفاوت‌تر از قبل خواهد بود.

وی تصریح کرد: در پرونده‌ها نیز اجازه نمی‌دهیم وکیل، کارشناس، قاضی، کارمند و یا ضابط ناسالمی در روند پرونده حضور یا ناظری داشته باشد و در این زمینه ابزار نظارتی در داخل قوه قضائیه باید فعال‌تر از قبل عمل کند.

حجت الاسلام رئیسی در عین حال نقش مردم در مبارزه با فساد را محوری دانست و یادآور شد: از مردم می‌خواهم در مبازه با فساد به ما کمک کنند و خود مردم هم اجازه نفوذ دلالان یا رشوه خواری، پارتی بازی را در روند رسیدگی به پرونده‌ها ندهند.

مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مجتمع ویژه "مبارزه با مفاسد اقتصادی" همین روزها در تهران و دیگر استان‌ها برپا می‌شود، گفت: در گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری تاکید کردند که هر کدام از قوا مجموعه‌ای را برای مبارزه با فساد تشکیل دهند.

وی عنوان کرد: نخستین اقدام در این خصوص تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی است که باید همه فرآیندهای قضائی در آن دیده شود به این ترتیب که دادسرا، دادگاه و تجدید نظر در آن متمرکز باشد و این تمرکز هم به لحاظ مکانی و هم مدیریتی است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: گام دوم ما این است که با همه دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی و بخش‌هایی که زمینه ساز پرونده‌ها هستند ارتباط پیدا کنیم و این ارتباط سازمان یافته باشد و در گام سوم باید مجموعه‌ای به هم پیوسته را تشکیل دهیم که همه بخش‌های قضائی و غیر قضائی را بتواند قانونمند به هم مرتبط کند که البته این موضوع نیاز به قانون دارد که از طریق مجلس دنبال می‌کنیم.

دفاع از حقوق شهروندی

حجت الاسلام رئیسی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع حقوق شهروندی یادآور شد: این موضوع قانونی است که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و مسئولیت آن بر اساس قانون بر عهده قوه قضائیه است و بازرسی از زندان‌ها، بازرسی از دادسراها و دادگاه‌ها، کلانتری‌ها، بازداشتگاه‌ها، تحت نظر گاه‌ها به این قانون محول شده است.

وی افزود: سعی کردیم در این سه ماه شورای حقوق شهروندی را که متشکل از مسئولین قضائی و غیر قضائی است، فعال کنیم و بازرسانی را که باید به شهرهای مخلتف اعزام شوند فعالیتشان را بیشتر کنیم و مشکلاتی را که دبیرخانه حقوق شهروندی دارد حل کنیم.

حجت الاسلام رئیسی گفت: بنا داریم موضوع حقوق شهروندی را نه در یک ادعا و سخن بلکه در عمل رعایت کنیم چرا که حق شهروندی را خداوند به مردم داده است و این حقوق شهروندی را زن و مرد در کشور دارند و موظفیم آن را رعایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در دستگاه قضائی هیئتی تحت عنوان حقوق شهروندی وجود دارد و مدت‌ها بود که این هیئت تشکیل نشده بود، تاکید کرد: در این حال دوستان ما کارهایی را در سراسر کشور انجام می‌دادند که ما آن را در این سه ماهه متمرکز و فعال کردیم که ان شاءالله پیگیری کنیم.

رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به مشکلات قانونی و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد ادامه داد: این موضوع به معاونت حقوقی اعلام شده است که حتماً با همکاری دولت و مجلس نواقص رفع شود.

وی موضوع آزادی‌های مشروع را از جمله نواقص قانون ذکر کرد که باید رفع شود و در این زمینه توضیح داد: باید از آزادی‌های مشروع صیانت کنیم که مسئولیت آن در قانون اساسی بر عهده قوه قضائیه است و در حکم مقام معظم رهبری بر دفاع از آزادی‌های مشروع نیز تاکید شده است.

رئیس قوه قضائیه مسئله دفاع از آزادی های مشروع را از افتخارات نظام اسلامی دانست و عنوان کرد: امروز صیانت از آزادی وظیفه همه است به ویژه دستگاه قضائی تضمین کننده صیانت از آزادی‌های مشروعی است که باید در کشور همه اقشار و شهروندان داشته باشند و به صورت قانونمند تضمین شوند.

لایحه حقوق زنان

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین مدافع حقوق زن است، گفت: افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که از ابتدای انقلاب تا امروز بزرگترین مدافع واقعی حقوق زنان بوده است و بر خلاف ادعاهای غربیها جمهوری اسلامی اجازه نداده است که زنان مثل خیلی از جاهای دیگر دنیا به یک ابزار تبدیل بشوند.

وی ادامه داد: امروز در نظام اسلامی زن در جایگاه نقش آفرینی در مسائل اجتماعی، سیاسی فرهنگی و تربیتی و آموزشی است.

رئیسی توضیح داد: یک معاونت اصلی در قوه معاونت حقوقی بود که فعال شد و سایر معاونت‌های دیگر نیز در این خصوص فعال شده اند و از قضات و صاحب نظران، نظر خواهی کرده اند و جلسه‌ای نیز برگزار شد تا بتوانیم در باره لایحه تأمین امنیت زنان و منع خشونت که معتقدیم بهترین تضمن کننده امنیت توجه نظام به حقوق زن در جمهوری اسلامی است، پیش برویم و این لایحه بتواند سیر خودش را سریع طی کند.

115/116

بیشتر بخوانید:

رئیسی: مبارزه با تبعیض و فساد اولویت اصلی دستگاه قضا است

رئیسی: التماس آمریکا برای مذاکره، بار دیگر حقانیت مواضع رهبر انقلاب را اثبات کرد

رئیسی: تنها راه مقابله با جنگ اقتصادی و سیاسی دشمن مقاومت ملت ایران است

 

کلیدواژه

کامنت