تیر 12, 1398 13:17 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • موسوی: ایران اینستکس را کافی نمی‌داند

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: دولت ایران اینستکس را نه تنها کافی نمی‌داند بلکه این ساز و کار را مقدمه اجرای تعهدات یازده گانه اروپایی‌ها می‌داند که تاکنون به آن عمل نکرده‌اند.

به گزارش پارس تودی، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران هنوز در برجام است و فعلاً حقوق و مطالبات قانونی‌اش را از طریق همین توافق دنبال می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران 8 مه 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند.

در حالی که اروپا 31 ژانویه 2019 بالأخره پس از ماه‌ها، رسما راه‌اندازی کانال ویژه تجارت با ایران موسوم به "اینستکس" را اعلام کرد اما این کانال مالی 28 ژوئن 2019 عملیاتی شد.

ایران 60 روز به طرف‌های باقی‌مانده در برجام فرصت داده است تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا کنند، در غیراینصورت تهران گام‌های جدیدی در جهت کاهش تعهداتش به برجام بر خواهد داشت.

پایبند نبودن به سقف 300 کیلوگرمی اورانیوم با غنای سه ممیز 67 درصد یکی از این تصمیمات بود، که روز دوشنبه گذشته رسماً عملی شد.

113/118

بیشتر بخوانید:

موسوی: در صورت عدم اقدام اروپا برای اجرای اینستکس ایران گام دوم را برمی دارد

موسوی: ایران دیپلماسی را با دیپلماسی و فشار را با مقاومت پاسخ می‌دهد

موسوی: نشست وین سرنوشت برجام را مشخص می کند

 

کلیدواژه

کامنت