مرداد 14, 1398 18:52 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • کمالوندی: ایران حدود یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی را برخواهد داشت

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: با ادامه بی‎عملی اروپایی‌ها در انجام تعهدات برجامی، طبق برنامه اعلام شده، ایران حدود یک ماه دیگر گام سوم را برخواهد داشت.

به گزارش پارس تودی، "بهروز کمالوندی" امروز (دوشنبه) در حاشیه نشست خبری وزیر خارجه در جمع خبرنگاران، درباره جزئیات گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته‎ای گفت: اگر طرف مقابل در یک ماه باقیمانده همچنان به تعهدات خود عمل نکند، بر اساس آنچه قبلا رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام کرده است، حدود یک ماه دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، با اشاره به گزینه‌های متعدد ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای افزود، اقدامات بعدی ایران شامل تعلیق تعهدات است، بنابراین تعهدات کنار گذاشته نمی‎شود بلکه تعلیق می‌شود و اگر آن‌ها به تعهدات خود بازگردند، طبیعتا ما نیز بازخواهیم گشت و به تعهداتمان عمل می‌کنیم.

کمالوندی تصریح کرد، در بین برخی از کشور‌ها از جمله کشور‌های اروپایی، ترسی وجود دارد که باید بر این ترس غلبه پیدا کنند، آن‌ها این توانایی را دارند که در مقابل آمریکا بایستند و از تصمیمات خود و تعهداتشان دفاع کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون این ظرفیت و توانایی وجود دارد و آمریکایی‌ها تقریبا به همه دنیا از جمله روسیه، چین و کشور‌های اروپایی فشار می‌آورند، البته زمانی که با این کشور‌ها جداگانه صحبت می‌شود، هیچ کدام زیر بار فشار‌های آمریکا رفتن را نمی‌پذیرند، اما مهم این است که تصمیم جدی بگیرند و اقدام عملی انجام دهند.

کمالوندی خاطر نشان کرد، اگر اقدام آن‌ها جدی باشد ممکن است نیازی به برداشتن گام سوم نباشد، اما اگر طرف مقابل قدم جدی برندارد حتما گام دیگری در پیش است؛ به این صورت که هرچه جلوتر برویم، تعهدات کمتر شده و درعمل دیگر برجامی باقی نخواهد ماند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین درباره روند اجرای گام دوم کاهش تعهدات ایران گفت: حجم ذخایر اورانیوم در حال افزایش است و درباره آب سنگین نیز با حداکثر ظرفیت کار می‌کنیم.

کمالوندی خاطرنشان کرد، کاهش تعهدات ایران به این مفهوم است که از 130 تن آب سنگین و 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرده ایم.

جمهوری اسلامی ایران 8 می 2019، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راهکارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد، بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای 26 و 36 این توافق معلق می‌کند. عبور از سطح غنی سازی 3.67 درصد و میزان اورانیوم غنی شده تعیین شده در برجام از جمله این موارد بودند.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه 7 ژوئیه پس از پایان مهلت 60 روزه خود به اروپایی ها برای اجرای تعهدات برجامی‌شان،  فرایند عبور از سطح غنی سازی 3.67 درصد را آغاز کرد.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح کرده است این اقدامات  در صورتی که شرکای برجام، گام‌های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس بندهای 26  و 36  برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

113/117

بیشتربخوانید: 

ظریف: گام سوم کاهش تعهدات در چارچوب برجام اجرا می شود

موسوی: گام سوم ایران آخرین مهلت به طرف‌های برجام است

کمالوندی: ایران ممکن است به سراغ طرح قدیمی راکتور اراک برود

کمالوندی: در حال حاضر سطح غنی‌سازی ایران 4.5 درصد است

کلیدواژه

کامنت