شهریور 07, 1398 06:34 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • بقای برجام در گرو اقدام عملی اروپا نه مذاکره با آمریکا  

پارس تودی- معاون سیاسی وزیر خارجه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد آمریکا از مذاکرات ایران با اروپایی‌ها سوءاستفاده کند.

"سیدعباس عراقچی" چهارشنبه‌شب درباره فضاسازی‌های مطرح شده از سوی برخی طرف‌ها مبنی بر دیدار رئیسان جمهوری ایران و آمریکا در آینده نزدیک تاکید کرد: ایران مذاکره‌ای با آمریکا ندارد.

سفر اخیر "محمدجواد ظریف"، وزیر خارجه ایران به فرانسه و رایزنی وی با وزیر خارجه و رئیس جمهور این کشور در حاشیه نشست سران گروه هفت در شهر "بیاریتز"، واکنش‌های مختلفی در رسانه‌ها داشته است.

رایزنی چهارساعته ظریف با مسئولان فرانسوی بیخ‌گوش نشست سران گروه هفت، نشان داد طرف‌های اروپایی برجام همچنان از این دستاورد دیپلماسی جهانی به‌رغم مخالفت آمریکا حمایت می‌کنند.

حمایت فرانسه از برجام همزمان با حضور "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا در نشست گروه هفت، این پیام را به آمریکایی‌ها مُخابره کرد که روابط ایران و اروپا و حمایت از برجام موضوعی دو جانبه و خارج از سیاست‌های آمریکاست.   

در پی خروج آمریکا از برجام، ایران با دیگر طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای همکاری و رایزنی دارد تا ضمن تامین منافع ایران، بقای برجام تضمین شود.

ایران در وضعیت موجود تا زمانی به برجام پایبند است که دیگر طرف‌های اروپایی به طور کامل به برجام پایبند باشند. اکنون طرف‌های باقیمانده در برجام به ویژه اروپایی‌ها اما به طور کامل تعهدهای برجامی خود را اجرایی نکرد‌ه‌اند.

در چنین شرایطی، ایران با در پیش گرفتن سیاست کاهش تعهدهای برجامی خود، تلاش دارد ضمن برقراری توازن در اجرای تعهدها، به تلاش‌ها برای کمک به بقای برجام کمک کند.

سفر غیرمنتظره ظریف به فرانسه پس از سفر رسمی وزیر خارجه ایران به پاریس و رایزنی مجدد درباره برجام در همین چارچوب معنا می‌شود. ایران همزمان با اجرای سیاست کاهش تعهدهای برجامی خود می‌کوشد با رایزنی‌های مستمر و سازنده، برجام را در مسیر درست قرار دهد تا منافع اقتصادی ایران به طور کامل محقق شود.

در این میان، مذاکره ایران با آمریکا خارج از تصور است، چون کشوری که به تعهدهای خود پایبند نباشد، مورد اعتماد برای مذاکره مجدد نیست.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده‌اند، هیچ مذاکره‌ای خارج از برجام با آمریکا امکان‌پذیر نیست. این نوع مذاکره هم تا زمانی که آمریکا به برجام بازنگردد و تحریم‌ها  ضد ملت ایران را لغو نکند، انجام نخواهد شد.         

تجربه برجام نشان داد، آمریکا کشور قابل اعتمادی نیست و تلاش کشورهای اروپایی برای نجات برجام نباید معطوف به آمریکا باشد، چرا که اساسا این کشور با خود برجام مشکل دارد.  

موضع‌گیری‌های دوگانه "دونالد ترامپ"، ایران را وارد دام مذاکره نخواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا در عرصه‌های مختلف سیاست خارجی توفیقی نداشته است و تلاش دارد با کشاندن ایران به پای میز مذاکره از آن برای انتخابات 2020 آمریکا بهره ببرد.   

ایران اکنون با سیاست و دیپلماسی منطقی و سازنده حمایت جامعه جهانی از برجام را همراه خود دارد و این مساله عصبانت رئیس جمهور آمریکا را به همراه داشته است.

بقای برجام فقط در گروه استقلال عمل کشورهای اروپایی‌ است و طرح ادعاهای مذاکره ایران و آمریکا کمکی به وضعیت موجود نمی‌کند. به هر اندازه که اروپایی‌ها خارج از اراده آمریکا تصمیم‌گیری و عمل کنند به همان اندازه بقای برجام تضمین خواهد شد.

تلاش‌های "امانوئل مکرون"، رئیس جمهوری فرانسه برای خروج از بُن‌بست برجام، باید معطوف به ابزارهای اروپایی نه مساله مذاکره ایران و آمریکا باشد، چرا که اساسا گفت وگو در چنین شرایطی غیرممکن است. 

نویسنده: علی‌کرمی

117

عراقچی: ایران با هر تهدیدی مقابله به مثل خواهد کرد

"ایران" و "برجام" محور گفت وگوی سران فرانسه و آمریکا/ تحلیل

دیدار برجامی ظریف و مکرون؛ برجام قابل مذاکره مجدد نیست/ تحلیل

کامنت