مهر 25, 1398 08:29 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • سوریه؛ محور رایزنی نماینده پوتین در تهران/ تحلیل

پارس تودی- نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در تهران با دبیر شورای‌عالی امنیت ملی و دستیار ویژه وزیر خارجه ایران در امور سوریه دیدار و درباره تحولات اخیر این کشور گفت وگو کرد.

«علی شمخانی» دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران عصر چهارشنبه در دیدار «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، با اشاره به تحولات اخیر شمال سوریه و مخالفت با حمله ارتش ترکیه به این منطقه، گفت: هرگونه اقدامی که سبب تشدید ناامنی و تصاعد بحران در منطقه شود، باید به سرعت متوقف شود.

ایران و روسیه به‌همراه ترکیه از سال 2014 همکاری خوبی با هدف حل بحران سوریه دارند و درهمین چارچوب، "روند آستانه" شکل گرفت.

دراین چارچوب مذاکرات مختلفی درباره بحران سوریه انجام شده است و تحولات سیاسی و میدانی این کشور را سروسامان و ثبات و امنیت‌نسبی را در سوریه برقرار کرده است. 

این رایزنی‌ها علاوه بر سطح وزارت خارجه، در سطح سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه هم انجام شده است و آخرین دور آن اخیرا در آنکارا، پایتخت ترکیه، برگزار شد.

تاکید بر حفظ تمامیت‌ارضی، استقلال و حاکمیت ملی سوریه و مبارزه مشترک با تروریسم همواره مورد تاکید رئیسان جمهوری ایران، روسیه و ترکیه بوده است و همین رویکرد نشان از موفقیت روند آستانه دارد. 

روند آستانه، فرایندی خارج از اراده آمریکاست و درچارچوب این روند، تحولات سیاسی و میدانی سوریه در مسیری درست قرار گرفته و همچنان توجه به همین رویکرد مشترک تنها راه حل بحران سوریه است و اقدامات یکجانبه کمکی به حل بحران نمی‌کند.  

اگرچه دولت ترکیه دغدغه‌هایی امنیتی در مرزهای خود با سوریه دارد اما رفع آن، انجام اقدامات یکجانبه و حمله به شمال شرق سوریه نیست و درچارچوب همکاری مشترک با دولت سوریه و اجرای توافقنامه "آدانا" بهترین روش برای رفع دغدغه‌های دولت ترکیه است.  

در همین زمینه؛ «فتح الله توسلی» کارشناس ارشد مسائل منطقه غرب آسیا، با بیان این که ترکیه دو نگرانی دارد؛ یکی مساله کُردی است و دیگری تردد تروریست‌ها از مرز سوریه و ورود آنان به ترکیه، گفت: راهکار تامین خواست ترکیه قبلا دیده شده است؛ توافقی بین سوریه و ترکیه وجود دارد تا دو کشور با هماهنگی یکدیگر با تروریست‌ها برخورد کنند.

اقدامات یکجانبه ترکیه نه‌تنها کمکی به رفع دغدغه‌های این کشور نمی‌کند، بلکه بستر گسترش بحران در منطقه نیز فراهم می‌شود و همه کشورها ضرر خواهند کرد.

حضور تروریست‌ها در منطقه غرب آسیا برای همه کشورها تهدید است و همه باید به دولت سوریه کمک کنند تا با تروریست‌ها برخورد کند.

دولت سوریه، دولتی مستقر و شناخته شده در عرصه بین‌المللی است و حفظ تمامیت‌ارضی، استقلال و حاکمیت ملی آن ضروری است.

درچنین شرایطی، دولت ترکیه برای رفع نگرانی‌های امنیتی خود ضروری است اقدامات خود را در کنار ارتش سوریه انجام دهد و به تمامیت‌ارضی این کشور احترام بگذارد.

نویسنده:علی کرمی

138/116

بیشتربخوانید:

تاکید ایران و روسیه بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه

کلیدواژه

کامنت